poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Muzeum zaprasza na NOC MUZEÓW 2018

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na NOC MUZEÓW 2018

19 maja 2018 (sobota), godz. 18

wstęp wolny

 

Czarownice i magia to pojęcia, które poznajemy wcześnie – w bezpiecznym świecie dzieciństwa; w bajkach, gdzie dobro zawsze wygrywa. Wiedźmy, czarownice, szamani, czary, magia, moc – są z ludźmi od zarania dziejów. Wierzenia dawały ludziom siłę, porządkowały świat duchowy i zewnętrzny na swój sposób, pozwalały przyjąć los z pokorą. Ludzie nie znając przyczyn zjawisk występujących w przyrodzie, często wnioskowali, że sobie na coś „zasłużyli”. Jednakże chęć kontroli nad zdrowiem, życiem prowadziła do odkrywania tajemnic, które kryje przyroda.

Kto posiadł choć cząstkę wiedzy wyrwanej światu, ten zyskiwał władzę i … samotność. W naszej kulturze najczęściej pojawia się w tej roli kobieta – wiedźma – ta która wie, ma wiedzę. Darzona szacunkiem pomieszanym ze strachem, pomagała ludziom, albo… szkodziła. Zamiennie nazywa się wiedźmy czarownicami. Ich wizerunki znamy wszyscy, a magiczne receptury brzmią dziś jak przepis na wizytę na OIOM-ie: ”Weźmij wronie oko, garść mysich uszu, jeden języczek, szczyptę koziej brody, lwi ząb na koniec palca i ugotuj to wszystko, wypijaj na wieczór kwartę…”                                                          

 

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza w sobotę 19 maja od godziny 18.00 na Noc Muzeów 2018, podczas której rozpoznamy składniki z tajemnych receptur, wprowadzimy w niesamowicie bogaty świat ziół regionalnych, udokumentujemy istnienie czarownic – również na Krajnie. Odpowiemy na pytania: czym groził kołtun, czy dobrze było mieć „lutra” za sąsiada, czym jest „tęcza księżycowa”. Przewidujemy dyskusje, niespodzianki, zadania, konkursy, nagrody!

Zapraszamy!