poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

WYKŁAD Anna Sergott „Kuchnia 100 lat temu”

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na drugi wykład towarzyszący wystawie

„Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej”, z okazji 100-lecia Niepodległości Polski.

 

Anna Sergott „Kuchnia 100 lat temu”

 

11 grudnia 2018 (wtorek), godz. 13

sala kinowa ZCAS w Złotowie

wstęp wolny

 

„Kuchnia doby odzyskania niepodległości oscylowała między dwoma skrajnościami, z jednej strony skrajna bieda i kłopot z pozyskaniem podstawowych produktów ot choćby chleba, z drugiej rauty i bankiety w pałacach i dworkach organizowane z różnych okazji,  jak choćby wizyty Marszałka Piłsudskiego, który chętnie odwiedzał ziemiańskie siedziby.  Polska była krajem zrujnowanym wojną, jej gospodarka w byłych zaborach była na różnym poziomie rozwoju, naród czekał zatem ogromny wysiłek przy odbudowie kraju. W pierwszych latach świeżo odzyskanej wolności brakowało wszystkiego, łącznie z chlebem. Na inne towary rząd nakładał koszmarne akcyzy by ratować budżet, jednocześnie zachęcał lub wręcz zmuszał do zakupu takich towarów – przykładem może być cukier – to tamten czas wylansował powiedzenie „cukier krzepi” lub „matko nie żałuj dziecku cukru”.

Ogromnym problemem był zakup produktów żywnościowych które nie były fałszowane, czyli mleka bez wapna czy soku z nagietka, chleba bez gipsu, czy wołowiny która chwilę wcześniej jednak ciągnęła dorożkę. To jedna strona medalu. Druga to radość z odzyskanej niepodległości przejawiająca się w życiu towarzyskim a więc i w podejmowaniu gości tak prywatnych jak i państwowych w domach ale i na wystawnych prezydenckich rautach. Sposób podejmowania dyplomatów rzutował na naszą opinię w świecie, nic dziwnego, że przykładano ogromną wagę do stołu przy którym się zbierano.

Zwykli ludzie chętniej wychodzili z domów, tłumnie odwiedzali karczmy, knajpy i restauracje. Stołowali się w nich znacznie częściej niż my dzisiaj. Rewolucyjne zmiany nastąpiły również w samym wyposażeniu kuchni, coraz częstszym gościem stawały się w nich kuchenki gazowe, sprzęty elektryczne a nawet pierwsze lodówki, cóż nasi przodkowie chcieli być nowocześni. Wszystko to składało się na barwny acz nieco skomplikowany świat kuchni lat 1918-39.”

Anna Sergott

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią

 

 

Polecamy inne wydarzenia towarzyszące wystawie!

 

GOŚCINNE WYKŁADY W ZCAS-ie:

 

8 stycznia 2019 (wtorek)

Krystyna Kosiba „Przyroda 100 lat temu”

 

12 lutego 2019 (wtorek)

Marek Fijałkowski „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”

 

 

LEKCJE MUZEALNE:

 

Rola księży w utrzymaniu polskości

na Ziemi Złotowskiej  w czasach niewoli.

 

100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

i jego echa na Krajnie.

 

Refleksje w 100-lecie odzyskania Niepodległości

na Ziemi Złotowskiej.

Skip to content