poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

WYKŁAD Jerzy Brukwicki „Sztuka Legionów Polskich”

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na wykład towarzyszący wystawie

„Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej”, z okazji 100-lecia Niepodległości Polski.

 

Jerzy Brukwicki „Sztuka Legionów Polskich”

 

13 listopada 2018 (wtorek), godz. 13

sala kinowa ZCAS w Złotowie

wstęp wolny

 

„Legiony Polskie to zbiorcze określenie formacji wojskowych działających w latach 1914-1918, które w szczególnych okolicznościach dziejowych, po 123 latach niewoli, walczyły o odzyskanie niepodległości i suwerenności Polski. Nie brakowało w nich – szczególnie w I Brygadzie, której dowódcą był Józef Piłsudski – profesorów i doktorów, naukowców i nauczycieli, inżynierów i lekarzy, prawników i duchownych, literatów i dziennikarzy, aktorów, muzyków i plastyków. Legiony Polskie nazwane zostały najinteligentniejszą armią świata.

Twórczość malarska, rzeźbiarska, rysunkowa, graficzna i fotograficzna, która dokumentowała działania Legionów Polskich stanowi fascynujące, odrębne  zjawisko artystyczne. Józef Piłsudski w tekście z 1924 roku umieszczonym w katalogu wystawy rocznicowej Legionów o ich fenomenie napisał: „Poszło przede wszystkim za nimi to, co jest najpiękniejsze w kulturze ludzkiej – poszła sztuka. Weźmy malarstwo. Nie wiem czy jest w ogóle większy malarz polski, który sił swoich nie próbował  w dziedzinie życia legionowego”.

Wykład ”Sztuka Legionów Polskich” to opowieść o sztuce z lat 1914-1918, która przedstawiała i interpretowała czyn i wysiłek żołnierski, dokumentowała aktualne wydarzenia, codzienne życie obozowe i frontowe, obrazowała sceny bitew i potyczek, wielomiesięczne czuwanie w okopach i umocnieniach wojennych oraz na stanowiskach obserwacyjnych i ogniowych, czas po walkach: żołnierski odpoczynek, transporty rannych i pogrzeby, rejestrowała wojenne zniszczenia, utrwalała wizerunki żołnierzy i oficerów. Ponadto legionowi artyści projektowali obiekty architektoniczne, sztandary, mundury, godła żołnierskie i oficerskie, wojskowe odznaki pamiątkowe. Na wybór środków artystycznego przekazu wpływ miały uciążliwe, trudne warunki pracy artystów na linii frontu i na postojach, wymagające nieustannej improwizacji. Stworzono szczególny, wyrazisty obraz nowoczesnej wojny, jaką była I wojna światowa.

Z Legionami Polskimi swój żywot związało około 200 twórców. Lista artystów walczących w Legionach Polskich jest długa. Wszyscy stworzyli niezwykłą i emocjonującą rzeczywistość i legendę Legionów Polskich, bez których nie byłoby niepodległej Polski, narodzin II Rzeczypospolitej. Nie byłoby również niezmiernie ciekawego i urzekającego rozdziału sztuki polskiej.”

Jerzy Brukwicki

 

 

 

Polecamy inne wydarzenia towarzyszące wystawie!

 

GOŚCINNE WYKŁADY W ZCAS-ie:

 

11 grudnia 2018 (wtorek), godz. 13

Anna Sergott „Kuchnia 100 lat temu”

 

8 stycznia 2019 (wtorek)

Krystyna Kosiba „Przyroda 100 lat temu”

 

12 lutego 2019 (wtorek)

Marek Fijałkowski „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”

 

 

LEKCJE MUZEALNE:

 

Rola księży w utrzymaniu polskości

na Ziemi Złotowskiej  w czasach niewoli.

 

100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

i jego echa na Krajnie.

 

Refleksje w 100-lecie odzyskania Niepodległości

na Ziemi Złotowskiej.

 

PODPISY DO ILUSTRACJI:

il.1 – bez podpisu
il.2 – Stanisław Janowski (1866-1942), „Chorąży Karol Maszkowski przy
sztalugach”, akwarela, 1916
il.3 – Leon Chwistek, (1884-1944) „Ułan”, rysunek tuszem
rząd drugi
il.4 – „Bitwa pod Łowczówkiem 24 grudnia 1914”
il.5 – Edward Rydz-Śmigły (1886-1941), „Portret komendanta I Brygady”,
rysunek, 1915:
il.6 – Zygmunt Kamiński (1888-1969), „Wystawa Legionów Polskich w
Lublinie”, plakat, 1917

Skip to content