poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Teresa Jakubowska – Stan zagrożenia

16 września 2011 roku w toruńskiej Galerii Wozownia odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Stan zagrożenia” Teresy Jakubowskiej. Licznie zgromadzoną publiczność (w tym córka i syn Artystki, muzealnicy ze Złotowa) przywitała dyrektor instytucji Anna Jackowska.

 

Teresa Jakubowska, uprawiająca grafikę artystyczną i rysunek satyryczny, wyraziła swoją… wdzięczność za możliwość wystawienia swoich prac w toruńskiej galerii, gdzie spotkać się mogli z przyjaciółmi z lat studenckich.

Jakubowska zaprezentowała w Toruniu wybrane grafiki, opowiadające o człowieku i zagrożeniu. Najbardziej charakterystyczną cechą grafik Jakubowskiej jest łatwo rozpoznawalny styl -kontrast bieli i czerni, bardzo ekspresyjna linia oraz nagromadzenie dynamicznych form. W jej grafikach często widać opuszczoną, bezbronną jednostkę osaczoną przez obojętny tłum. Prace takie, jak: „ Miejsce na górze”, „Powstrzymanie”, czy „Przejście” dotykają tematów obojętności oraz bezwzględnej walki o miejsce w świecie. Prace są nie tylko komentarzem artystki do zdarzeń w życiu ludzkim i obserwacją otaczającego nas świata, ale przede wszystkim ukazaniem sytuacji, w których sama uczestniczyła : „Urodziłam się w Wilnie i lata dzieciństwa wspominam jako jedne z najszczęśliwszych. Wybucha wojna, która burzy dotychczasowy mój szczęśliwy świat. Spadają pierwsze bomby. Pierwsi zabici. Pojawia się zagrożenie, które odtąd będzie obecne przez wszystkie lata. Skończyło się™ dzieciństwo.”

Najstarsze prace na wystawie pochodzą z lat 60., najmłodsze powstały w tym roku. Kilka prac zostało dodatkowo przeniesionych na wielki format. „Podejmuję próbę wprowadzenia widza do środka moich grafik i zapraszam go do uczestnictwa w odczuciach bezpośredniego zagrożenia, jakie sami stwarzamy dla siebie.” – mówiła podczas wernisażu Artystka.

Wystawę w Toruniu można zwiedzać do końca października, natomiast katalog wystawy z pozdrowieniami dla złotowian – do wglądu w Muzeum Ziemi Złotowskie.

TERESA JAKUBOWSKA– urodzona w 1930 roku w Wilnie, jedna z najwybitniejszych polskich graficzek. Po maturze w Złotowie (1948 r.) studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom z grafiki uzyskała w 1953 roku. W latach 1958-1969 związana była z Grupą Toruńską członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON. Jest laureatką nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1963) za upowszechnianie kultury na Pomorzu. Od 1956 roku brała udział w dziesiątkach ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw grafiki, m.in. w 1963 roku wraz z Józefem Gielniakiem reprezentowała Polskę na paryskim Biennale Sztuki Młodych. Miała ponad sto wystaw indywidualnych w kraju i za granicą Grafiki Jakubowskiej znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Bydgoszczy, w warszawskiej „Zachęcie Muzeum Ziemi Zł, Muzeum Sztuki i Historii w Genewie, Muzeum w Lozannie, także w toruńskiej „Wozowni”

Muzeum w Złotowie

Historyczny obiekt muzeum w Złotowie przy ulicy Wojska Polskiego 2a.

Dowiedz się.