Teresa Jakubowska

Teresa Jakubowska - artystka "rozpoznawalna na całym świecie" - tak piszą o Niej krytycy sztuki, a my mieliśmy okazję™ poznać  niezwykle serdecznego i mądrego człowieka, który skromnością wrażliwością zjednuje sobie przyjaciół. To również przedstawicielka wypędzonych ze wschodu, wilnianka przybyła z rodzicami w 1945 na Ziemie Odzyskane. Miała wtedy 15 lat - tu zdawała maturę i ślubowała, potem rodziła córkę, a gdy po studiach porwał  ją wielki świat, długo do Złotowa nie przyjeżdżała. Jej krótki pamiętnik zamieściliśmy w publikacji "Złotów nasz i wasz" (nakład rozszedł się w kilka miesięcy), a podczas spotkania była okazja spojrzeć‡w oczy dawno niewidzianym ludziom, rozpoznać‡ się  lub usłyszeć‡nieśmiałe: "nie przypominam sobie". Pani Teresa wyznała: "Złotów w moim sercu pozostanie na zawsze. To piękne, europejskie miasto. A moje grafiki w waszym muzeum wyglądają tak samo, jak na pierwszej mojej wystawie w Paryżu."