poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

74. rocznica zakończenia II wojny światowej

Złotów, Cmentarz Wojenny
74. rocznica zakończenia II wojny światowej

8.05.1945 roku, 74 lata temu zakończyła się II wojna światowa.
Wydarzenie odległe w czasie, a jednak tak ważne w historii, że wciąż żywe. Żywe w pamięci nie tylko tych, którzy sami byli uczestnikami i świadkami, ale również dla nas, którzy te straszne lata znamy z opowieści dziadków oraz z lekcji historii.
Nasz Wielki Rodak Jan Paweł II w jednym ze swoich przemówień zaznaczył: Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej".
(Przemówienie na Okęciu, 1983 r.)
Czy historia II wojny światowej nauczyła nas miłości szczególnej do Polski? Czy wyciągnęliśmy wnioski z czasów śmierci i zniszczeń? Czy dzisiaj całym sercem świętujemy wolność? Czy dzisiaj dbamy pokój? Mam nadzieję, że wspominane miliony ofiar zakończonej 74 lata temu wojny rozbudzą sumienie narodu i nie zaznamy już smaku poniżenia, terroru, lęku przed sąsiadami, niewoli i klęski.
Mamy wielki dług wobec tych, którzy przed laty zapłacili życiem za naszą, moją i twoją wolność, za polskość. Dla Złotowszczyzny zakończenie II wojny światowej kojarzyć się będzie zawsze z powrotem do Państwa Polskiego. Tradycyjnie od wielu lat spotykamy się na Cmentarzu Wojennym w Złotowie, aby uczcić PAMIĘĆ, bo największym grzechem narodu jest grzech zapomnienia. Ważne jest, aby dziedzictwo naszej historii było przekazywane coraz to nowym pokoleniom Polaków. Na szczęście wśród stałych bywalców, są też ludzie młodzi – za co ogromnie dziękuję…

Kamila Krzanik-Dworanowska

 

Skip to content