poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Poezja jest kobietą… 200 lat Nahidy Konkordii Henrietty Sturmhöfel

Poezja jest kobietą…

W 200 rocznice urodzin poetki i prekursorki feminizmu Nahidy Konkordii Henrietty Sturmhöfel.

24 listopada (czwartek) 2022 r., godz. 17:00

Spichlerz Złotowski, ul. Spichrzowa 9a w Złotowie

200 lat temu, 24 listopada 1822 roku w Złotowie, urodziła się znana poetka, prekursorka feminizmu i była Honorowa Obywatelka Miasta Złotowa Nahida Konkordia Henrietta Sturmhöfel. Z tej okazji i w ramach Międzynarodowego Poetyckiego Listopada Muzeum Ziemi Złotowskiej organizuje wieczór z poezją kobiecą. Poetki ze Złotowa i okolic zaprezentują swoje wiersze.

Usłyszymy takie głosy jak Elżbieta Borczyk, prof. Jowita Kęcińska – Kaczmarek, Anna Druszcz, Barbara Matysek – Szopińska, Małgorzata Blachowska, czy Monika Przytuła – Kopeć. W miłej atmosferze kwiatów, przy dźwiękach relaksującej muzyki, panie zechcą podzielić się swoimi lirykami adresowanymi do kobiet.

Wspomnimy „ducha” twórczości Nahidy, klimat jej czasów i poznamy światopogląd, tej ważnej dla naszego miasta postaci. Zastanowimy się na ile jej dążenia, sprzed dwóch wieków, przyniosły konkretne rezultaty i czy w obecnych czasach czujemy spuściznę jej działalności.

Wieczorek poetycki umili występ Emilii Usyk, uzdolnionej złotowianki laureatki wielu nagród np. pierwszego miejsca na XXV Festiwalu Piosenki Ekologicznej Ekopiosenka 2021 w Legnicy.

Na koniec przypomnimy krótki film o kobietach Złotowszczyzny. W filmie w role aktorów wcielają się  wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Złotowie.

Spotkanie, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 24 listopada (czwartek) 2022 r. o godzinie 17 w Spichlerzu Złotowskim.

O POETKACH

Małgorzata Blachowska – Urodzona w Złotowie. Jeszcze jako 27 latka była pewna, że będzie żyła i umrze na Ziemi Złotowskiej. Życie zadecydowało inaczej. Obecnie mieszka w Poznaniu. Swoje wiersze pisze pod wpływem niezgody i zgody na zachowania ludzkie, jej i innych. Postrzega inaczej świat niż wielu ludzi wokół. Jej wiersze nazywa wzorami emocjonalnymi. Co ciekawe, odkrywa ich znaczenie wciąż na nowo. Doświadczenie, które spowodowało ich napisanie, umożliwia jej pomaganie tym, którzy przychodzą do niej po pomoc.

Elżbieta Borczyk –Złotowianka od urodzenia. Z wykształcenia biolożka, absolwentka UMK w Toruniu, emerytka z pasją. Pisze wiersze z potrzeby serca i duszy, szukając tego, co daje ukojenie, pozwala lepiej poznać siebie i drugiego człowieka. W swoich  wierszach stara się zobaczyć świat i ludzi w wielu wymiarach i odcieniach, analizuje ból i radość, miłość, życiowe szlaki i wybory, z nadzieją i  dobrem w przesłaniu. Jest pięknie, gdy może podzielić się tym ze słuchającymi i  czytającymi jej wiersze

Anna Druszcz – Czułe i wrażliwe pióro poetyckie Ziemi Krajeńskiej, wywodząca się i na stałe zakochana w swojej rodzinnej Smolnicy. Równolegle z otwieraniem oczu i umysłów na poezję, Anna Druszcz to córka, matka, żona. Wybija się ponad codzienność, każąc w swej twórczości postrzegać otaczający nas świat sercem i uczuciami. Kobieca, czuła, ale i drapieżna wobec wszelkiej krzywdy. Zawodowo pracująca jako pedagożka, stara się otaczać czułą opieką wszystkich, którzy wymagają dodatkowej uwagi i wsparcia. Żyje na zewnątrz losami swych podopiecznych, znajomych, przyjaciół i rodziny;, a wiersze jej stanowią kanwę do refleksji o wartościach podstawnych, takich jak dobro, miłość, współczucie, zachwyt pięknem tkwiącym w nas samych i w otaczającej nas przyrodzie.

Jowita Kęcińska – Kaczmarek – Wybitna znawczyni języka i kultury naszego regionu. Od wielu lat prowadzi zespół „Krajniacy“, śpiewa, pisze, reżyseruje. Wrażliwa dusza o niespożytej energii, pomysłowości i chęci działania, filantropka, ciągle w ruchu.  Za jej sprawą odbywają się Buczkowskie Konferencje Naukowe. Związana z Akademią Pomorską. Wielka miłośniczka ogrodu. W jej ogrodzie znajdziesz odmiany roślin niespotykanych i zadziwiających. Przeróżnych ziół, krzewów i kwiatów. Miłośniczka pomidorów,  chabrów i zwierząt. Dogadza swoim czworonogom i bardzo kocha.

Monika Przytuła – Kopeć – Złotowianka. Jej przygoda z pisaniem zaczęła się w szkole średniej. Powstało wtedy kilka wierszy o tematyce miłosnej pisanych do przysłowiowej „szuflady”. Do poezji powróciła po 50 tym roku życia zachęcona do udziału w konkursie walentynkowym „Dwa serca” organizowanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową „ Piast” w Złotowie. Wena twórcza zaczęła się rozwijać . Z czasem powstawały  wiersze o różnej tematyce ( religijne, miłosne, o przyrodzie, pożegnania dla bliskich, zmarłych osób, wspomnienia i podziękowania pisane wierszem). Pisanie poezji sprawia jej ogromną radość. W najbliższym czasie Monika Przytuła – Kopeć zamierza wydać swój tomik „Prawda, Wiara, Nadzieja, Miłość”.

Barbara Matysek – Szopińska – Wieloletnia animatorka kultury, instruktorka teatru i amatorskiego ruchu artystycznego, wychowawczyni wielu pokoleń dzieci i młodzieży. Urodzona w Starachowicach. Przygodę z poezją i teatrem rozpoczęła w szkole średniej. Mówi o sobie „ góralka z Gór Świętokrzyskich zakochana w Krajnie”. W roku 2001 odznaczona odznaką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „ Zasłużony Działacz Kultury”. Dyrektorka artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca „Rodlanie”. Założycielka Stowarzyszenia „ Strefa Kultury” w Zakrzewie. Pomysł0odawczyni i organizatorka „ Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznego „ Z Przytupem”. Dyrektorka Domu Polskiego w Zakrzewie.

Skip to content