poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

22 kwietnia 2017 – VII Ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki

Zwiedzaj muzeum w duchu „slow” – 22 kwietnia 2017 odbędzie się VII Ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki

W sobotę, 22-go kwietnia 2017 o godzinie 12:00 w 71 muzeach i galeriach w 35 miastach Polski odbędzie się siódma edycja muzealnej akcji Dzień Wolnej Sztuki.

W Muzeum Ziemi Złotowskiej „Dzień Wolnej Sztuki” odbędzie się po raz pierwszy!

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Tego dnia, o godzinie 12:00 muzea pokazują uczestnikom akcji jedynie pięć wybranych przez siebie obiektów. Takie „wolne” zwiedzanie ma kilka wymiarów – po pierwsze, pokazuje zwiedzającym, że wchodząc do muzeum nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu slow food, chodzi o „delektowanie” się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie, jest ono wolne także pod względem intelektualnym – podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy oglądając go.

Przy eksponatach będą stały osoby, które zmotywują gości do głębszego zastanowienia się nad dziełem i rozbudzą wśród nich dyskusje. Ich celem jednak nie jest wygłoszenie wykładu – mają oni animować rozmowę. Dzień Wolnej Sztuki ma uświadamiać, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie. W Muzeum Ziemi Złotowskiej wolontariuszami będą uczniowie złotowskiego CKZiU „Rolniczaka” pod opieką dyrektor Anny Ściubeł i pani Agnieszki Heciak.

Lista złotowskich obiektów:

MZZ – Czarna kuchnia – aranżacja etnograficzna
MZZ – Haft krajeński
MZZ – Krajeński strój ślubny z I połowy XX wieku
MZZ – Portrety: Marii i Andrzeja Karola Grudzińskich, autor: Kalitzki Franciszek, 1815 r., technika – olej na desce, wym. 87×66 cm
MZZ – W polskiej szkole V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech – 1923-39

Skip to content