poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

65 lat pomnika Piasta – „Gdy kompozytor spotyka poetę”

Muzeum Ziemi Złotowskiej wraz ze współorganizatorami zaprasza na
65-lecie Pomnika Piasta w Złotowie
22 lipca 2022 (piątek)
godz. 14:00 – uroczystość pod pomnikiem
godz. 17:00 – koncert w Muszli w Parku Miejskim w Złotowie „Gdy kompozytor spotyka poetę”
godz. 14:00-19:00 – dystrybucja bezpłatnych jubileuszowych kartek pocztowych

65 rocznica odsłonięcia jedynego na Ziemiach Zachodnich pomnika Piasta – oracza – Kołodzieja, symbolicznego władcy prastarych Ziem Piastowskich w Złotowie (22.07.1957 r.) to dobra okazja, aby na to wydarzenie spojrzeć z perspektywy … już historycznej.

Złotów to miasto na tzw. ziemiach odzyskanych, do 1945 roku należące administracyjnie do Niemiec, ale mieściła się tu siedziba władz V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech.  Prezesem tej organizacji był niezłomny patriota, ks. dr Bolesław Domański i to jego pomnik miał pierwotnie stanąć w Złotowie. Niestety, rzeczywistość powojenna nie sprzyjała takim przedsięwzięciom i „Salomonowym wyjściem” była decyzja o pomniku – symbolizującym walkę o powrót naszych ziem do macierzy. Legendarny Piast, protoplasta dynastii polskich królów, a jednocześnie chłop dbający o ziemię – rodzicielkę, wydawał się ówczesnym organizatorom życia społecznego na Złotowszczyźnie – najlepszym wyrazicielem zaangażowania polskich gospodarzy w dbałość o to „skąd nasz ród”. Złotowianie bardzo długo, bo aż 173 lata czekali na wolną Polskę, ale nie czekali z założonymi rękami – tworzyli prywatne polskie szkoły, banki, spółdzielnie, wydawnictwa. Ten dzielny naród (autochtoni) po wojnie, w komunistycznym państwie również należał do „drugiej kategorii ludzi”, a mimo to zawsze przejawiał największy patriotyzm i przywiązanie do tradycji.
Jedyny w Polsce pomnik Piasta zasługuje na spopularyzowanie i reklamę.

Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika poprzedzał Zjazd Bojowników o Polskość i Wolność Ziem Piastowskich. Dwudniowe uroczystości zaszczycili swą obecnością dawni działacze polonijni z poszczególnych dzielnic Związku Polaków w Niemczech. Najliczniejszą grupę stanowili weterani Piątej Dzielnicy (Pogranicze). Był to swoisty hołd oddany ich heroicznej walce z germanizacją w miejscu szczególnie doświadczonym – na Złotowszczyźnie.

Otwarcie zjazdu poprzedziła polowa msza św. na Placu Kościuszki. Główne uroczystości zjazdu odbywały się w Powiatowym Domu Kultury (obecny Areszt Śledczy). Spośród licznego grona prelegentów warto przypomnieć charyzmatyczną nauczycielkę i działaczkę ZPwN, pisarkę Marię Zientarę-Malewską, która jako pierwsza przemówiła do zebranych; czy choćby wzruszające, bardzo osobiste wystąpienie dra Szwarcenberg-Czernego – konsula polskiego z Piły w latach 1928-1932, który wspominał polskich księży, nauczycieli, działaczy, z którymi współpracował.

Nazajutrz 22 lipca, w dniu „Święta Odrodzenia”, w uroczystej oprawie dokonano odsłonięcia pomnika. Po odegraniu hymnu narodowego i odśpiewaniu „Roty” przez miejscowy chór Św. Cecylii, liczne delegacje i mieszkańcy Ziemi Złotowskiej złożyli u stóp Piasta wieńce i kwiaty. W wystąpieniach akcentowano, że „my tu byliśmy, jesteśmy i będziemy”.

Z tej okazji 22 lipca 2022 roku odbędzie się uroczystość, gdzie delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem i odtworzone zostanie nagranie radiowe z 1957 roku. Muzeum Ziemi Złotowskiej będzie rozdawało okolicznościowe kartki pocztowe z archiwalnymi zdjęciami Pomnika Piasta.

Uroczystość 65. rocznicy odsłonięcia pomnika Piasta Kołodzieja uświetni koncert w Muszli w złotowskim Parku Miejskim, podczas którego wykonawcy zaprezentują owoc współpracy kompozytora Wojciecha Głucha i poety Włodzimierza Pankiewicza. Utwory, które powstały dzięki połączeniu mistrzów muzyki i słowa wykonają młodzi wokaliści – Emilia Usyk i Janusz Chodała.

Wydarzenie pod Patronatem Burmistrza Miasta Złotowa i Patronatem Starosty Złotowskiego, przy wsparciu organizacyjnym  Spółdzielni Mieszkaniowej Piast w Złotowie, Szkoły Muzycznej w Złotowie, Złotowskiego Domu Kultury. Wydarzenie wpisane w obchody 100-lecia Związku Polaków w Niemczech.

 

Wojciech Głuch

Wojciech Głuch studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie pedagogikę i dyrygenturę chóralną. W latach 70-tych i 80-tych był kierownikiem muzycznym teatru Rozmaitości i STS-u w Warszawie, specjalizując się też w prowadzeniu warsztatów wokalnych. Jest kompozytorem wielu musicali: „Alicja w Krainie Czarów”, „Panna Tutli Putli”, „Kariera Alfa Omegi”, „Czupurek”, „Okno Mistrza Świata” oraz twórcą muzyki do filmów: „Miłość z listy przebojów” (1984), „Spokojne lata” czy też seriali TV: „Gazda z Diabelnej” (1979), „Życie Kamila Kurant”a (1982), „Królewskie Sny” oraz do spektakli dramatycznych, takich jak: „Martwe Dusze”, „Ermida” czyli „Królewna Pasterska”. Współpracował ze Studiem Opracowań Filmów w Warszawie i Telewizyjnymi Studiami Dźwięku (do połowy 1990 roku: Centralna Wytwórnia Filmów i Programów Telewizyjnych POLTEL). Od ponad 30 lat związany jest z Departamentem Baletu i Teatr przy Folkuniversytecie w szwedzkim Goeteborgu. Założył polski chór – Chorus Polonicus Gothoburgensis. W 2013 roku za wkład w promowanie kultury polskiej oraz integrację międzynarodową odznaczony Złotym medalem Zasługi

Włodek Pankiewicz

Urodzony w Złotowie, mieszkaniec Zakrzewa. Autor ponad 3000 wierszy, z których część zawarł w ośmiu tomikach. Laureat Nagrody Powiatu (Człowiek Roku) w kategorii – Oświata i Kultura, a także Laureat Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Janusz Chodała

15-letni uczeń Technikum nr. 2 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie, mieszkaniec Górznej. Od września roku 2017 jest członkiem Zespołu Folklorystycznego „Krajniacy”. Jego głos to bas-baryton, ze skalą od C# wielkiego do E razkreślnego.

Emilia Usyk

Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie w Złotowie. Skończyła szkołę muzyczną I stopnia w Złotowie w klasie fletu poprzecznego. Śpiewa od najmłodszych lat, uczestniczy w wielu konkursach wokalnych, zdobywając czołowe miejsca. Tworzy, śpiewa, gra na wielu instrumentach.

Skip to content