poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

WYKŁAD Marek Fijałkowski „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na ostatni wykład towarzyszący wystawie

„Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej”, z okazji 100-lecia Niepodległości Polski.

12 lutego 2019 (wtorek)

Marek Fijałkowski „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”

sala kinowa ZCAS w Złotowie

wstęp wolny

 

   W grudniu 2018 roku minęła setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Walki rozpoczęte 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu szybko rozlały się na teren całej pruskiej Prowincji Poznańskiej. Także w północnej Wielkopolsce rozgorzały krwawe boje o Chodzież, Czarnków i Wysoką. Niestety, tylko cześć powiatu czarnkowskiego obroniła się przed pruską kontrofensywą 149 Pułku Piechoty, wspartego lotnictwem z Piły. Największe z miast naszego regionu, Piła, 30 grudnia 1918 r. podczas narady polskich przywódców zostało wyłączone z powstańczych działań z względu na przygniatający odsetek ludności niemieckiej oraz silny garnizon, liczący prawie 2000 żołnierzy.

   W zbiorach muzeów oraz izb muzealnych północnej Wielkopolski znajdują się ciekawe obiekty związane z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919. Jednak brak oryginalnych mundurów i proporców z okresu walk. Do rzadkości należą pruskie uniformy polowe i pamiątki kombatanckie sprzed 1939 r., gdyż te ostatnie bardzo często były niszczone przez samych uczestników Powstania w obawie przed represjami niemieckimi. Wielokrotnie słyszałem od weteranów Powstania opowieści, jak jesienią 1939 r. palono mundury, dokumenty i zdjęcia. Musimy pamiętać, że te obiekty, które oglądamy w naszych muzeach, w okresie okupacji często przechowywane były z narażeniem życia.

   W zbiorach Muzeum Ziemi Złotowskiej znajduje się tylko jeden obiekt związany z Powstaniem, ale jest to bardzo ciekawa, przedwojenna zielona czapka NN kapitana, członka Związku Towarzystw Powstańców i Wojaków. Zielony kolor czapki świadczy o tym, że NN kapitan nie był Powstańcem, a Wojakiem, czyli powołano go do WW z poboru w 1919 r.      

                                                                                                                      Marek Fijałkowski

 

Skip to content