Serdecznie zapraszamy do uczczenia z nami Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego!
Muzeum Ziemi Złotowskiej przy ul. Wojska Polskiego 2a w Złotowie
1 sierpnia 2024 (czwartek), godz. 17:00
POWSTANIE WARSZAWSKIE – PAMIĘTAMY!
Spotykamy się 1 sierpnia 2024 (czwartek), o godz. 17:00 pod Muzeum Ziemi Złotowskiej przy ul. Wojska Polskiego 2a w Złotowie. Po wybrzmieniu syren alarmowych, upamiętniających kolejną rocznicę wybuchu powstania, na gmachu muzeum zostanie wywieszona flaga Polski Walczącej, która będzie powiewać przez cały czas jego trwania. Przed wejściem do muzeum zabrzmi mini koncert chóralny, który uświetni wiązanka pieśni powstańczych w wykonaniu naszej tegorocznej jubilatki – 140-letniej „Cecylii” (Chór Towarzystwa Śpiewu św. Cecylii w Złotowie). Wspólnie odśpiewamy najbardziej znaną pieśń powstańczą „Warszawskie dzieci”, której autor, poeta Stanisław Ryszard Dobrowolski przebywał po upadku powstania z ponad tysięczną grupą oficerów – powstańców jako jeniec, w oflagu Gross Born II D, który znajdował się na północnym skraju powiatu złotowskiego. Muzealnik Jerzy Jelonek przypomni też kilkoro powstańców związanych z naszym terenem, a nie będących jeńcami oflagu II D Gross Born.
Serdecznie zapraszamy do uczczenia z nami Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego!
W 2024 roku mija 80 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 Polacy podjęli heroiczną walkę o godność, wolność i niepodległość kraju, starając się wyzwolić stolicę spod niemieckiej okupacji. Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego powołano ustawą z dnia 9 października 2009 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Według preambuły ustawy, dzień został ustanowiony w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli, zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. Muzeum Ziemi Złotowskiej zamierza uczcić to historyczne wydarzenie i zaprasza do swojej siedziby na spotkanie rocznicowe.
Warto dodać, że w czasie wybuchu powstania (30 lipca – 15 sierpnia 1944 r.) na terenie oflagu II D, między Sypniewem a Nadarzycami, polscy oficerowie – jeńcy wojenni – zorganizowali, w roku mającej się odbyć XIII Olimpiady, z pełnym ceremoniałem Igrzyska Olimpijskie! Organizacja igrzysk obozowych była zjawiskiem bezprecedensowym w historii sportu. Olimpiada miała być wyrazem siły i nieugiętości jeńców, protestem przeciwko wojnie i jej brutalnym przejawom. Jenieckie zawody wykazały, że pomimo toczącej się wojny nie zapomniano o szlachetnych formach konkurowania, zapoczątkowanych przez starożytnych Greków i kontynuowanych dzięki baronowi Pierre de Coubertinowi od końca XIX w. Pamiętajmy, że kolejne już XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu miały swoją wojenną poprzedniczkę na Ziemi Złotowskiej! A może warto zabiegać, aby wpisać je do oficjalnego kalendarza historii Igrzysk Olimpijskich? I z tej racji obok flagi Polski Walczącej na naszym muzeum będzie łopotać flaga z pięcioma splecionymi kołami olimpijskimi.
W Oflagu II D Gross Born w dniach od 30 lipca do 15 sierpnia 1944 roku zorganizowano olimpiadę określaną jako XIII Igrzyska Olimpijskie, Oflag II D położony był na północnym skraju powiatu złotowskiego między Sypniewem a Nadarzycami. Przebywało w nim kilka tysięcy polskich oficerów z kampanii wrześniowej, a od października 1944 ponad tysiąc oficerów – powstańców warszawskich. Wśród nich był poeta Stanisław Ryszard Dobrowolski- autor popularnej piosenki powstańczej „Warszawskie dzieci”.
Przypominamy też kilkoro powstańców związanych z naszym terenem, a nie będących jeńcami oflagu II D Gross Born.
Ppor. Witold Kieżun ,, Wypad’’ uznawany za jednego z największych bohaterów powstania warszawskiego. Po wojnie więzień Urzędu Bezpieczeństwa (UB) w Złotowie.
Ppłk Urszula Tauer ,, Ala’’ (103 lata – dwustu lat w zdrowiu Pani Urszulo! ) Czasowo mieszkała u córki w Kamieniu koło Radawnicy. Była częstym gościem w naszym muzeum.
Strz. Jan Jasiek – syn Antoniego Jaśka z Zakrzewa – autora Ziemi Złotowskiej. Zginął nad Wisłą w wieku 15 lat w ostatnich dniach powstania – symboliczna mogiła w Zakrzewie.