poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Aktywny Ryneczek w Złotowie – Wystawa powarsztatowa linorytu, fotografii i malarstwa

Wystawa powarsztatowa linorytu, fotografii i malarstwa
30 czerwca 2019 (niedziela), godz. 13-16 w trakcie EURO ECO FESTIWALU
Plac Paderewskiego – Aktywny Ryneczek w Złotowie

W niedzielę 30 czerwca 2019 Muzeum Ziemi Złotowskiej proponuje wydarzenie artystyczne w przestrzeni placu Paderewskiego. W godzinach 13-16 odbędzie się tam Wystawa powarsztatowa linorytu, fotografii i malarstwa Uniwersytetu Ludowego z Radawnicy. Warsztaty zorganizowano w ramach projektu Edukacja Kulturalna dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Pomocy Promocji Kultury. Jest to już druga edycja a tegoroczny projekt nosi tytuł „Dzięki kulturze żyję aktywnie i świadomie”. Zapraszamy mieszkańców miasta i okolicy do wejścia w interakcję z uczestnikami warsztatów. Będzie można z nimi porozmawiać, zapytać o wrażenia z zajęć. Poza stoiskami UL-u , dostępne będzie stoisko muzealne z pamiątkami lokalnymi. Liczymy, że plac Paderewskiego, centralny punkt miasta, stanie się po raz kolejny Aktywnym Ryneczkiem w Złotowie.

 

W dniach 06.05.2019–17.05.2019 odbyły się w Uniwersytecie Ludowym w Radawnicy warsztaty linorytu, pod okiem Agaty Urbańskiej – Krasowskiej. Linoryt to nieco zapomniana technika graficzna należąca do technik druku wypukłego. Uczestnicy warsztatów samodzielnie przygotowują projekt, następnie przenoszą go na matrycę, którą wykonują za pomocą dłut. Ostatnim etapem tych warsztatów jest zrobienie odbitek i ich oprawienie. W warsztatach uczestniczyło 10 osób, a prace które wykonali tematyką nawiązują do Złotowa.

W Uniwersytecie Ludowym w Radawnicy odbywają się obecnie warsztaty malarskie – „Portret w trzech odsłonach”. Uczestnicy warsztatów stworzą trzy portrety wybranej przez siebie osoby. Tryptyk będzie wykonany w trzech różnych technikach plastycznych: technika rysunku ołówkiem i węglem, w technice pasteli oraz malowaniem farbami  olejnymi. Każda z technik daje różne możliwości interpretowania jednego tematu portretowego. Rozwija i uwrażliwia portretującego na świeże spojrzenie na modela. Przewodnikiem i nauczycielem prowadzącym warsztaty, inspirującym do samodzielnych działań jest Renata Kowalczyk – artysta plastyk.

W ramach programu Edukacja Kulturalna, odbędą się również warsztaty fotograficzne (termin warsztatów to 24.06.2019 – 28.06.2019), które ponownie poprowadzą Marian Rynkiewicz i jego asystentka Hanna Madoń  (poprzednie warsztaty odbyły się w pierwszej edycji). Warto wspomnieć, że prowadzący Marian Rynkiewicz jest absolwentem Uniwersytetu Ludowego w Radawnicy. Posiada bogaty dorobek artystyczny. Swoje prace prezentował zarówno w kraju jak i zagranicą. Jest również pomysłodawcą, założycielem i prezesem Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Osoby zakwalifikowane do warsztatów na początek przedstawią tryptyk ze swoich dotychczasowych prac. Głównym tematem spotkań jest „Światło i cień” – Nowe spojrzenie na świat przez obiektyw w aparacie. Zajęcia będą miały charakter teoretyczny i praktyczny (plener).

 

Skip to content