poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Dzień Ziemi i otwarcie sezonu w Zagrodzie Krajeńskiej

Dzień Ziemi i otwarcie sezonu w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie

23 kwietnia 2023 (niedziela), godz. 12:00-18:00

wstęp wolny

W niedzielę 23 kwietnia Muzeum Ziemi Złotowskiej otwiera kolejny sezon w obiekcie przy złotowskiej promenadzie będącym pod opieką muzealników. Pierwsze wydarzenie w tym sezonie zaplanowane jest w formie pokazu tradycyjnych zajęć i rzemiosł w Zagrodzie Krajeńskiej. Impreza organizowana jest przy współpracy Muzeum Ziemi Złotowskiej z Uniwersytetem Ludowym w Radawnicy oraz Stowarzyszeniem Przyjazna Edukacja – Klub Artystów Pasja, Stowarzyszeniem „Zielono mi” Marta Śliga, Hodowlą królików Teddy Angel oraz KGW „Zalesianki” w Zalesiu.

Niewielki skansen jest idealnym miejscem do żywej prezentacji dawnych zawodów i tradycyjnych technik artystycznych, stosowanych obecnie przez twórców amatorów. W środku miasta, ale w scenerii wiejskiej, prezentowane będą tradycyjne zawody i umiejętności rzemieślników oraz twórców ludowych. Pasjonaci zaproszą do swojego świata pokazując, jak tworzyć krajeńskie produkty w technice haftu, tkactwa, szydełkowania, makramy, plecionkarstwa, papieroplastyki, rzeźby, kowalstwa, garncarstwa. Warto zobaczyć jak lokalni twórcy, korzystając z zasobów natury rozwijają swoje zainteresowania. Atrakcją spotkania będą króliki z krajeńskiej hodowli. Dla smakoszy Zalesianki przygotują wiejskie przysmaki. Pokazy i wystawy będą dużą atrakcją dla rodzin, dorosłych z dziećmi i seniorów, mieszkańców Złotowa i okolic.

Okazji do świętowania jest więcej, gdyż dzień wcześniej 22 kwietnia przypada Dzień Ziemi, czyli największe ekologiczne święto świata, które łączy ludzi niezależnie od wieku, zawodu, czy innych kategorii różnicujących. Coroczne wydarzenie obchodzone jest w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Dodatkowo Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła tą datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Człowiek od zawsze był w ścisłym związku z naturą. Kontakt z przyrodą u dzieci i dorosłych rozwija wrażliwość, ciekawość świata, akceptację odmienności i poczucie przynależności do świata przyrodniczego. Poznawanie przyrody wszystkimi zmysłami – dotykanie naturalnych materiałów, słuchanie odgłosów przyrody czy odczuwanie zapachów – rozwija wyobraźnię. Życie w symbiozie z naturą jest naturalnym dziedzictwem człowieka, zapisanym w jego kodzie genetycznym. Tego wszystkiego będzie można doświadczyć w niedzielę 23 kwietnia w Zagrodzie Krajeńskiej.

Skip to content