poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

III Złotowski Piknik Historyczny

W ostatni weekend maja – 25 i 26 maja 2024 roku Półwysep Rybacki w Złotowie ponownie przejmą w posiadanie miłośnicy dawnych dziejów!

Za sprawą III Złotowskiego Pikniku Historycznego będzie można zobaczyć z bliska tuzin husarzy w pełnym rynsztunku na koniach, zajrzeć do wsi z epoki średniowiecza, czy ulec egzercerunkom rycerzy z toruńskiej Arkony!

Kanwą tegorocznej edycji pikniku jest „Jubileusz 360-lecia złotowskiej fary”. Fara to kościół wybudowany z fundacji wojewody poznańskiego Andrzeja Karol Grudzińskiego w 1664 roku. Wojewoda w wojnie ze Szwedami stanął po stronie wroga, ale wkrótce przejrzał na oczy i niczym Kmicic z sienkiewiczowskiego „Potopu” wrócił na Ojczyzny łono. Ku przebłaganiu gniewu swego ludu zbudował przepiękną świątynię, perłę barokowej architektury, z której słynie miasto Złotów. W niedzielę, drugiego dnia pikniku w farze odbędzie się uroczysta msza poświęcona wydarzeniom sprzed 360 lat, z udziałem rycerstwa przybyłego do Złotowa.

Złotowski Piknik Historyczny będzie świetną okazją do wejścia w świat zamierzchłych czasów gdzie, obok harców skrzydlatych husarzy Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, spokojny żywot wieść będą członkowie Bractwa Rycerzy Bezimiennych – Drużyna Wojów Grodu Wałcz, tworząc niezwykle ciekawą wioskę. Gościa pikniku zaskoczy rozmaitość postaci-mieszkańców osady, bogactwo ich zajęć, wyposażenie, broń i narzędzi codziennego użytku.

 

Zanim Półwysep Rybacki wypełni tętent koni w sobotę 25 maja nastąpi odsłonięcie nowego muralu na posesji przy al. Piasta 59 w Złotów. Mural przedstawia najważniejsze złotowskie zabytki w ujęciu Teresy Jakubowskiej, wybitnej graficzki ze Złotowem w życiorysie.

 

Rycerze z toruńskiej grupy historycznej Arkona ze swadą i humorem wprowadzą uczestników pikniku w atmosferę zwyczajów i tradycji sprzed blisko 400 lat. Wiele przy tym śmiechu i dobrej zabawy, bez względu na wiek widza arkońskich popisów.

Przyswajanie motywów historycznych ułatwią koncerty z muzyką z dawnych epok zespołów Żniwa i KliMagJa i recital Dawida Krzyka. Nie zabraknie stoisk z wyrobami na poły rzemieślniczymi, a pogodę ducha zadba także Spółdzielnia Rolnik z ofertą gastronomiczną oraz inne stoiska z szybką przekąską. Ogłosimy wśród widzów konkurs na przebranie z epoki z atrakcyjnymi nagrodami.

W sobotę pośród zapewne tłumów widzów poruszać się będą Kajko i Kokosz, bohaterowie słynnego komiksu, dziś dzielnie wspierający akcję promocyjną Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej! Pierwszy dzień pikniku zamkniemy wieczornym pokazem teatru ognia!

III Złotowski Piknik Historyczny swoim patronatem objął Marszałek Wielkopolski oraz Wojewoda Wielkopolski co świadczy o dużej randze wydarzenia!

Zapraszamy!

 

PROGRAM:

Sobota 25 maja 2024

 

15.00 – odsłonięcie muralu przy al. Piasta 59 i przemarsz przez miasto

 

Półwysep Rybacki

16.00 – otwarcie pikniku, osady średniowiecznej i animacje historyczne

17.00 – pokaz umiejętności Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego

18.30 – animacje historyczne

19.30 – koncert zespołu KliMagJa

20:30 – koncert zespołu Żniwa

  1. 21.30 – pokaz ogniowy po zmierzchu

 

Niedziela 26 maja 2024

 

12.30 – msza święta w kościele pw. WNMP z udziałem husarii

 

Półwysep Rybacki

14.00 – otwarcie II dnia pikniku i animacje historyczne

15.00 – pokaz umiejętności husarskich

16.30 – animacje historyczne

17.30 – występ muzyczny Dawida Krzyka

19.00 – rozstrzygnięcie konkursu na strój historyczny i zakończenie pikniku

 

Stoiska rzemieślnicze i atrakcje historyczne