poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Jesienny spacer po złotowskiej nekropolii

„Umarłych wieczność trwa dotąd, dokąd pamięcią im się płaci

Chwiejna waluta. Nie ma dnia, by ktoś wieczności swojej nie stracił”

Wisława Szymborska

 

Jesienny spacer po złotowskiej nekropolii

– poprowadzi Janusz Justyna

sobota 23 października 2021, godz. 15:00

Zbiórka pod kaplicą przy ul. Staszica w Złotowie

 

Zapraszamy Państwa na pierwszą wizytę w odrestaurowanej kaplicy poewangelickiej w Złotowie przy ul. Staszica w Złotowie oraz spacer po cmentarzach tworzących złotowską nekropolię!

W południowej części miasta znajduje się kompleks cmentarzy przez wielu nazywany „Złotowskimi Powązkami”. Na terenie cmentarza katolickiego spoczywa wielu zasłużonych dla miasta obywateli. Są wśród nich działacze Związku Polaków w Niemczech, nauczyciele, rzemieślnicy, kupcy.

Za cmentarzem katolickim upamiętniono w zbiorowych mogiłach około 1400 żołnierzy polskich i radzieckich poległych w czasie wyzwalania Ziemi Złotowskiej. Są wśród nich wyzwoliciele naszego miasta, żołnierze 11. Pułku Piechoty IV DP I Armii WP, są zdobywcy Wału Pomorskiego. Cmentarz wojenny jest swoistym „memento” dla przyszłych pokoleń, miejscem zadumy i refleksji nad losami naszych przodków.

Skrajną część złotowskiej nekropolii zajmuje teren dawnego cmentarza ewangelickiego, dziś splantowany i upamiętniony obeliskiem oraz niewielkim lapidarium ocalałych nagrobków wraz z inskrypcjami. Wśród nich płyta bardzo zasłużonego dla Złotowa burmistrza Carla Brandta.

Nie pozwólmy, by cmentarze ewangelicki, katolicki i wojskowy popadały w zapomnienie lub nie wzbudzały zainteresowania wśród żyjących… Zapraszamy na spotkanie, które poprowadzi muzealnik Janusz Justyna. W dniach 20-22 października możliwe są zapisy grup szkolnych na Jesienny spacer po złotowskiej nekropolii. Do zobaczenia!

Skip to content