poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Krajeńsko w Zagrodzie Krajeńskiej

24 kwietnia 2022 r., godz. 13-17

wstęp wolny

 

24 kwietnia 2022 r. w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie pierwsza niedziela w tym sezonie odbędzie się pod hasłem „Krajeńsko w Zagrodzie Krajeńskiej”. Będą stoiska z produktami lokalnymi: Jerzy Brzeziński z haftem krajeńskim oraz Siostry Zakonne z Więcborka z krajeńskie rękodzieło z Fundacji „Mała Trzódka”. Smaki Krajny zaserwują Restauracja Pirzok, Jolanta Mielke – Serki z Ługów!

Punktualnie o godz. 15:00 na terenie Zagrody odbędzie się przedstawienie w gwarze krajeńskiej pt: „Wielka Sobota” w wykonaniu dzieci z „Klasy Krajeńskiej” ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Gleśnie.

Natomiast o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie „Stroje krajniackie – historia i kontynuacja” – wykład z prezentacją multimedialną na bazie najnowszych ustaleń Doroty Angutek dotyczących stroju na Krajnie.

Przez całe wydarzenie w chacie krajeńskiej odbywać się będzie pokaz pracy przy kośnie wykonywany przez Anne Nitę z Krajenki.

Tego dnia ogłoszony zostanie ciekawy konkurs dla KGW z Krajny organizowany przez Muzeum Ziemi Złotowskiej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku. Tradycje związane ze strojem ludowym są ważnym elementem tożsamości regionalnej, ale też piękną i coraz częściej docenianą inspiracją dla współczesności, czego przejawem są, chociażby niezwykłe stroje charakteryzujące koła gospodyń wiejskich na Krajnie.

 

Zapraszamy, na wszystkie atrakcje wstęp wolny!

Skip to content