poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Krajna miodem płynąca

Muzeum Ziemi Złotowskiej

zaprasza na wydarzenie w ramach Tygodnia pszczół w Złotowie

„Krajna miodem płynąca”

Zagroda Krajeńska w Złotowie

1 sierpnia 2021 (niedziela), godz. 13-17

wstęp wolny

 

13:00 – otwarcie wystawy „Świat pszczół w zbiorach Wojciecha Sołtysiaka”

(dawne pszczelarstwo, kolekcja naczyń do miodu, przedstawienia rzeźbiarskie św. Ambrożego, pszczoły w sztuce, literaturze, kroniki Koła Pszczelarzy w Złotowie)

14:00  – Konrad Kaczmarek prelekcja „Pszczoły świat nieznany”

15:00  – promocja książki „Z głową w ulach” i spotkanie autorskie z Martą Konek

16:00  – prelekcja Marika Wojtuń „Rośliny miododajne”

 

Dodatkowe atrakcje:

ul pokazowy Arkadiusza Michalskiego, miody, świece woskowe, ścianka fotograficzna, materiały edukacyjne, zajęcia dla dzieci z pszczółką Mają

Miód jest jednym produktem, który się nie psuje. Ponoć nadawał się do spożycia nawet po tysiącu latach leżakowania w egipskich piramidach. To naturalny środek konserwujący żywność i dodający jej smaku oraz aromatu. Ale to także środek pielęgnujący ciało, urodę, o czym kobiety wiedzą nie od dziś. Do tego ma właściwości lecznicze, wręcz przedłużające życie, czego dowodem jest długowieczność Hipokratesa – ojca medycyny, który sam spożywając duże ilości miodu, dożył 111 lat. Ale natura sama nie stworzyła tego cudu – to dzieło pszczół. Pszczoły pojawiły się na Ziemi jeszcze przed człowiekiem. Ludzkość natomiast niemal od początku korzysta z dobrodziejstwa tych pracowitych owadów. W sierpniu świętujemy Dzień Pszczół. Z okazji jeszcze bardziej doceńmy w Złotowie, jak wielką rolę pełnią w naszym życiu te maleńkie stworzenia. Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków. Aby tak się nie stało w maju 2017 roku Burmistrz Miasta Złotowa podpisał Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom i w związku z powyższym Gmina Miasto Złotów otrzymała tytuł Gminy Przyjaznej Pszczołom. Zapraszamy na wydarzenie w ramach Tygodnia pszczół w Złotowie.

Skip to content