poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

MAŁE i wielkie. Zwierzęta krajeńskie w grafice i plakacie. Krzysztof. K. Przygoda

MAŁE i wielkie. Zwierzęta krajeńskie w grafice i plakacie

Wystawa została otwarta 13 marca 2026 roku i stała się spotkaniem dwóch odmiennych, a jednocześnie doskonale uzupełniających się światów: delikatnych ceramicznych figurek zwierząt oraz wyrazistej grafiki użytkowej. Miniatury z Nakła, stanowiące ważny element dziedzictwa materialnego regionu, zestawiono z plakatami Krzysztofa Kamila Przygody z Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle, tworząc nieoczywisty dialog form i znaczeń.

Podczas wernisażu autor wystawy ciekawie opowiedział o etapach powstawania zarówno plakatów, jak i glinianych figurek. Jego opowieść stała się impulsem do twórczej dyskusji, w którą chętnie włączyli się uczestnicy wydarzenia.

Nowoczesna aranżacja podkreśliła kontrast między małą skalą figurek a dużymi, kolorowymi kompozycjami graficznymi. Zwierzątka pełne wdzięku i humoru odsłoniły codzienną wrażliwość twórców pracujących w glinie, natomiast plakaty ukazały język wizualny epoki, w której grafika użytkowa była nie tylko sztuką, lecz także narzędziem komunikacji społecznej.

Wspólna przestrzeń wystawy stworzyła opowieść o kulturze i estetyce XXI wieku – o tym, jak różne media mogą wzajemnie się dopełniać, komentować i inspirować. Miniatura spotkała się tu z obrazem, forma z plakatem, a tradycja z nowoczesnością.

Wystawa czynna jest do maja 2026 r.

Dziękujemy za Państwa obecność!

Galeria za Winklem

Otwarta codziennie w godz. 10-17, plac Paderewskiego 13 w Złotowie

Wystawy czasowe i wystawa stała „Złotów w PRL-u”

Punkt Informacji Turystycznej w Złotowie

Pamiątki i produkty regionalne

W sobotę 17 września 2022 r. godz. 17:00 nastąpiło oficjalne otwarcie nowego lokalu przy placu Paderewskiego 13.

Złotowskie muzeum nieustannie powiększa swoje zbiory i przez 60 lat istnienia zebrało piękną kolekcję eksponatów. Niestety magazyn muzealny jest dla nich za ciasny. Dlatego podczas jubileuszu 60-lecia został otwarty kolejny obiekt, w którym prezentowane są wystawy stałe i czasowe.

W „Galerii za winklem” urządzono wystawę stałą pod wszystko mówiącym tytułem „Moje miasto, a w nim – Złotów w PRLu”. Na ekspozycję wystawy składają eksponaty żywcem wyjęte z czasów, gdy w Polsce panował socjalizm, w latach 1945-1989.

Na plac Paderewskiego 13 przeniósł się również sklepik muzealny z pamiątkami z regionu i wyrobami lokalnych twórców oraz Punkt Informacji Turystycznej.

Bliskie sąsiedztwo z zabytkową zabudową sprzyja organizacji wydarzeń kulturalnych.

PROFIL GALERII NA FACEBOOKU – TUTAJ

Dowiedz się.