poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Mroczny spacer z przewodnikiem po nekropolii

Mroczny spacer z przewodnikiem po nekropolii

29 października 2022 (sobota), godz. 17:00

Park Pamięci przy ul. Staszica w Złotowie

udział bezpłatny

W sobotę 29 października 2022 o godz. 17.00 spod tablicy informacyjnej w Parku Pamięci wyruszymy na mroczną wycieczkę po trzech cmentarzach. Zaczniemy po zachodzie słońca, gdy nad naszą złotowską nekropolią zapadnie zmrok i klimat godny duchów. Zapraszamy do wspólnych wspominków o mrożących krew w żyłach wydarzeniach, fatalnych losach cmentarzy i plądrowaniu grobowców z cennych kosztowności. Przypomnimy pogrzeby ludzi, którzy tracili życie w tragicznych okolicznościach. Dawniej opowiadano, że ich duchy krążą po cmentarzu, a pohukiwania puszczyka gniazdującego na kościelnej wieży dodawały smaku gawędom z przysłowiowej krypty. Całość spaceru zamkniemy za wrotami Kaplicy Pamięci, wartej wizyty i zwiedzenia w przededniu Święta Zmarłych… Przygotujcie się na spacer z dreszczykiem!

 

W sobotę 29 października 2022 na mroczny spacer po złotowskiej nekropolii z przewodnikiem. Opowiemy o każdym z cmentarzy – ewangelickim, wojennym i katolickim, wspominając smutne i mroczne historie związane z pochówkami…

Zaczniemy w Parku Pamięci, który obejmuje dawny cmentarz osób wyznania ewangelickiego, gdzie można między innymi zobaczyć nagrobek „na odległość” burmistrza Carla Brandta. Na cmentarzu wojennym warto obejrzeć tabliczkę nagrobną słynnego aktora Ryszarda Pietruskiego, który został uznany zmarłym podczas jednej z bitew II wojny światowej w naszym rejonie. Z kolei cmentarz katolicki kryje w sobie liczne zdarzenia, o których też warto porozmawiać niemal w przededniu Święta Zmarłych…

Opowiemy o założeniach urbanistycznych cmentarzy, których początki sięgają XVIII wieku. To miejsce liczy sobie ponad 300 lat, więc skupimy się na ciekawych detalach architektury nekropolii, a także na symbolice otoczenia. W trakcie spaceru przez cmentarze można poczuć atmosferę zadumy i spokoju. Tutaj czas się zatrzymał, a jeśli płynie nadal, to zapewne dużo wolniej… Dzięki obecności nas, żywych, cmentarz nabiera blasku, wracają wspomnienia… Cmentarz to nie tylko smutek, to także radosna symbolika, związana z oczekiwaniem na wieczną nagrodę.

Zapraszamy do wspólnych wspominków o mrożących krew w żyłach wydarzeniach, fatalnych losach cmentarzy, niszczeniu nagrobków. Wspomnimy czasy, gdy z grobowców wynoszono i plądrowano trumny, pozbawiając zmarłych cennych kosztowności.

Omówimy wybrane sylwetki zmarłych, osób znanych, i mniej znanych, których śmierć zabierała w tragicznych niekiedy okolicznościach.  Przypomnimy pogrzeby ludzi, którzy tracili życie w pożarach, przez zjedzenie trujących grzybów, na milicyjnym posterunku. Dawniej opowiadano, że ich duchy krążą po cmentarzu, a pohukiwania puszczyka gniazdującego na kościelnej wieży dodawały smaku opowieściom z przysłowiowej krypty. Na czas Wszystkich Świętych kościół zamykano, zostawiając ołtarz na odprawianie mszy przez zagubione duszyczki.

Spotykamy się o godz. 17.00 przy tablicy informacyjnej w Parku Pamięci… Kto wie dokąd tego dnia dotrzemy?

Skip to content