Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprosiło na „NOC MUZEÓW 2025”
17 maja 2025 (sobota),
godz. 17
wstęp wolny
TEGOROCZNA NOC MUZEÓW DAŁA MOŻLIWOŚĆ SKORZYSTANIA Z OFERTY MUZEALNEJ ROZLOKOWANEJ W 6 OBIEKTACH:
-
Muzeum Ziemi Złotowskiej — zwiedzanie zabytkowej kamienicy mieszczańskiej przy ul. Wojska Polskiego,
-
Spichlerz Złotowski — zwiedzanie wystawy „Szkoła polska 1929-39” przy ul. Spichrzowej,
-
Kaplica Pamięci — zwiedzanie ekspozycji militarnej przy ul. Staszica,
-
Galeria za Winklem — zwiedzanie wystawy stałej z okresu PRL-u przy pl. Paderewskiego,
-
Zagroda Krajeńska — zwiedzanie wystawy czasowej „Nocne inspiracje …” Z. Niewiadomskiego przy ul. Partyzantów,
-
Krypta kościoła NMP — nocne zwiedzanie: trumien Anny i Zygmunta Grudzińskich, dawnych właścicieli Złotowa.
Zanurzyliście się w fascynującym świecie historii, sztuki i kultury – to wyjątkowe wydarzenie na długo pozostało w Waszej pamięci.
Co nowego przygotowaliśmy dla Was w tym roku?
W programie oprócz zwiedzania wymienionych obiektów w Galerii za Winklem odbył się wernisaż wystawy „Grudzińscy. 400 lat obecności” ukazującej wkład Grudzińskich w dzieje naszego miasta.
Siedemnastowiecznym Złotowem władali wielce zasłużeni dla Wielkopolski rody: Potulickich, Grudzińskich i Działyńskich. Z początkiem XVII w. Zygmunt z Grudny Grudziński herbu Grzymała [1572 – 1653], ówczesny wojewoda inowrocławski i kasztelan nakielski, sukcesywnie wykupywał dobra złotowskie. Równo 400 lat temu stał się właścicielem Złotowa i części Złotowszczyzny. W 1625 r. Zygmunt Grudziński nabył od Jana Potulickiego miasto Złotów wraz z zamkiem i kilkunastoma okolicznymi wioskami za 249 850 złotych. Kuratorami wystawy byli: Wioletta Bednarz i Jerzy Jelonek.
Na uczestników złotowskiej Nocy Muzeów czekały w każdym z obiektów specjalnie przygotowane ulotki z zagadkami. Prawidłowe odpowiedzi nagradzaliśmy pieczątką, a zebranie wszystkich pozwalało odgadnąć hasło promujące nadchodzące wydarzenie — IV Piknik historyczny w Złotowie (w dniach 24-25 maja 2025 r.).
W związku z organizacją „Nocy Muzeów 2025” odwołaliśmy normalne godziny funkcjonowania. Do naszych obiektów można było wejść bezpłatnie — wrota do naszej społeczności otworzyliśmy o godzinie 17.00.
Przyszliście i przeżyliście z nami niezapomnianą „NOC MUZEÓW 2025” w Złotowie, a odkryliście tajemnice minionych epok!





















