15 maja 2021 r. (sobota), godz. 17-21
UWAGA Zwiedzanie w reżimie sanitarnym – 1 osoba/15m²
W programie:
Prezentacja nowych eksponatów na wystawach stałych
Zakończenie wystawy czasowej „Szkoła Buchwaldów”
Minirecital piosenki francuskiej Przemka Siciarza
Bicie jubileuszowej monety złotowskiej
Promocja nowych publikacji w sklepiku muzealnym
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią w sobotę 15 maja wracamy ze świętem kultury – Nocą Muzeów. Tym razem będzie miała nieco inny przebieg, dostosowany do warunków wynikających z pandemii COVID-19. Tegoroczną Noc Muzeów organizujemy w sposób przede wszystkim bezpieczny, z zachowaniem wszystkich obowiązujących rygorów sanitarnych. Zarazem jednak tak, żeby zasady bezpieczeństwa nie wpłynęły na atrakcyjność naszej propozycji.
W ostatnim czasie odświeżyliśmy wygląd ekspozycji stałych i zachęcamy do zapoznania się ze wzbogaconą o nowe muzealia ekspozycją. Podczas tradycyjnego zwiedzania należy przestrzegać obowiązujących ograniczeń i procedur sanitarnych. Przy wejściu do budynku obowiązuje dezynfekcja rąk, zasłanianie nosa i ust oraz zachowania dystansu 2 m od innych osób. W muzeum jednorazowo może przebywać piętnastu zwiedzających, maksymalnie trzy osoby na każde pomieszczenie.
Oficjalne zakończenie wystawy czasowej „Szkoła Buchwaldów” zostało przedłużone do 15 maja, aby dać widzom możliwość zapoznania się z nią w tradycyjnej, a nie tylko wirtualnej formie. Jerzy Jelonek będzie opowiadał zwiedzającym o kończącej się wystawie. Po zapadnięciu zmroku na parterze muzeum zapala się czerwona żarówka i ożywa ciemnia fotograficzna Buchwalda. W tajemniczym świetle majaczą porozwieszane nad stołem zdjęcia i taśmy filmowe, powiększalnik, negatywy, kuwety i koreks oraz aparat z migawką – czekają na swoją kolej. O profesjonalizmie pracowni świadczą m.in. duże formaty doskonałych zdjęć z adnotacjami o miejscu ich eksponowania czy zdobytych nagrodach w konkursach, w tym ogólnopolskich. Z pracowni Czesława Buchwalda wyszła młodzież kreatywna i wrażliwa, umiejąca dostrzegać uroki otaczającego świata. Dziś są ludźmi różnych profesji, rozsianymi po całym globie. Łączą ich wspomnienia i emocje z ciemni, które i my możemy dostrzec, na ich młodzieńczych dziełach wyeksponowanych na wystawie.
Jednym z absolwentów złotowskiego ogólniaka jest Przemysław Siciarz, który zaprezentuje tego wieczoru francuskie utwory muzyczne. Swoim wykonaniem piosenki Florent Pagny – Savoir Aimer Złotowianin zdobył I miejsce w IV Konkursie Piosenki Francuskiej im. Jadwigi Loroch w Człuchowie. Dodatkową atrakcję stanowić będzie oprawa muzyczna wystawy skomponowana specjalnie na tę okazję przez córkę Magdalenę Buchwald, uznaną w świecie kompozytorkę muzyki współczesnej.
Ponadto powtórzymy akcję Chwyć za młot, wybij sobie Złoto ze Złotowa, tj. monetę okolicznościową z okazji 650-lecia miasta zaprojektowaną w Muzeum Ziemi Złotowskiej. Oferta naszego sklepiku powiększyła się niedawno o nowe wydawnictwa. Publikacja ”Eseje z dziejów Lipki i okolic” to opracowanie lokalnego regionalisty, miłośnika historii Jacka W. Włodarczyka. Zawiera zbiór esejów o Lipce i kilku innych miejscowościach, napisanych z potrzeby serca i dociekań historycznych. “Co by było gdyby” to książka autorstwa Genowefy Suchej ze Starej Wiśniewki (powiat złotowski), zawierająca zbiór ludzkich losów owej wsi, zebrany w jedną całość i urozmaicony kolorowymi ilustracjami. Do każdych zakupów w muzealnym sklepiku przygotowaliśmy gratisy w postaci kalendarza z pięknymi złotowskimi widokami autorstwa Roberta Cierniaka.
Na Noc w muzeum proponujemy kilka aktywności i zachęcamy do udziału!