poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Osada Krajeńska na Dzień Ziemi w Zagrodzie

Dzień Ziemi z Osadą Krajeńską

Zagroda Krajeńska w Złotowie

22-23 kwietnia 2022 r
Piątek 14-18.00
Sobota 10-18.00

Dzień Ziemi 22 i 23 kwietnia będziemy świętować wspólnie z Osadą Krajeńską z Czarmunia.
W tych dniach Zagroda Krajeńska zmieni się w starosłowiańską osadę.

Dzięki Magdalenie i Jackowi Tesławskim przeniesiemy się w czasie. Magdalenę i Jacka Tesławskich wciągnęła prehistoria Krajny.
Zaczęli czytać o wykopaliskach archeologicznych w niedalekiej Zakrzewskiej Osadzie i robić repliki naczyń i wyposażenia domu. Pradzieje zawładnęły niepodzielnie ich głowami. Skupili się jednak nie na wojach, lecz na wczesnośredniowiecznych rzemieślnikach. Jacek opanował umiejętności przynajmniej kilku rzemieślników z dawnej osady krajeńskiej.

Na pierwszych zaproponowanych warsztatach dowiemy się jak własnoręcznie rekonstruuje się historyczne bębny, do czego służyły i jakie były ich rodzaje. Chętni będą mogli je wypróbować, a prowadzący warsztaty wyczarują z nich muzykę.

Warsztat ciesielski i snycerski będzie ucztą dla spragnionych opowieści o tajemnicach, które kryje w sobie drewno i dla tych,  którzy lubią
w praktyce wykorzystać swoje umiejętności. Zobaczymy dzieże wykonane z jednego kawałka pnia przy użyciu narzędzi z epoki, drewniane łyżki
i inne przedmioty użytkowe. Chętni na warsztaty ciesielskie i snycerskie będą mogli spróbować swoich sił rzeźbiąc w desce przygotowane wcześniej wzory, lub wykonać drewnianą łyżkę.

Odwiedzający w tych dniach Zagrodę Krajeńską dowiedzą się także, jak wygląda proces wypalania smoły drzewnej i dziegciu oraz poznają jego lecznicze znaczenie. Z dziegciu do dziś korzysta farmacja i kosmetyka, bo smoła z kory brzozowej leczy choroby skórne, zasusza rany i jest niezbędnym składnikiem każdego szamponu przeciwłupieżowego. Zapoznają się z wyrobami z kory brzozowej i dowiedzą się o jej specyficznej energii. O tym drzewie mówi się, że może przejąć na siebie ludzką chorobę. To drzewo, które dodaje energii oraz wspomaga walkę z przeziębieniem i grypą. Energia brzozy działa szczególnie dobrze na stany depresyjne. Uczestnicy doświadczą też praktycznego zastosowania naturalnych produktów smolarskich takich jak węgiel drzewny, którym będą mogli rysować i tym samym przekonać się, że w zależności od rodzaju drzewa posiada odmienne twardości.

 

RELACJA Z WYDARZENIA

Otwarcie sezonu 22 kwietnia 2022 roku w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie z okazji Dnia Ziemi przeniosło gości skansenu w czasy wczesnego średniowiecza dzięki Osadzie Krajeńskiej z Czarmunia. Jacek, Magda i Iga Tesławscy wyczarowali atmosferę jak z pradawnej bajki. Sceneria otoczenia Zagrody Krajeńskiej tylko potęgowała to wrażenie. W sam piątek warsztaty zgromadziły łącznie 565 dzieci, które grały na historycznych bębnach, rysowały węglem drzewnym i podejmowały próby w rzemiośle snycerskim. Z kolei w sobotę 23 kwietnia zagrodę odwiedzali licznie mieszkańcy Złotowa i okolic skuszeni dźwiękami bębnów i zaciekawieni pokazami ciesielskimi. Dowiedzieli się o leczniczych właściwościach brzozy i dziegciu, a także samodzielnie strugali drewniane łyżki. Osoby odwiedzające chałupę z XIX wieku wychodziły zafascynowane nową ekspozycją.

Przypominamy, że zagroda jest otwarta od czwartku do poniedziałku w godzinach od 11 do 18, a cena biletu to 2 zł. W każdą sobotę wstęp wolny.

Skip to content