poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Otwarcie wystawy czasowej „Szlakiem Kopernika”

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na otwarcie wystawy czasowej „Szlakiem Kopernika”

19 lutego 2023 r. (niedziela), godz. 15:00

Galeria za Winklem, plac Paderewskiego 13 w Złotowie

Mikołaj Kopernik przyszedł na świat w Toruniu 19 lutego 1473 roku w domu przy ul. Św. Anny (obecnie: ul. Kopernika).

Z okazji 550 rocznicy urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprosiło na otwarcie okazjonalnej wystawy pt. Szlakiem Kopernika.

Gości przywitała dyrektor, Kamila Krzanik-Dworanowska. Kolejnego przywitania dokonał sam Mikołaj Kopernik, komputerowa animacja opracowana przez Janusza Justynę. O wystawie opowiedział ciekawie jej kustosz, Jerzy Jelonek. Przedstawił pokrótce życiorys wielkiego Polaka oraz zgromadzone eksponaty. Wzrok zwiedzających przyciągały obrazy, globusy, książki, lunety pierniki toruńskie oraz stanowisko ich wypieku. Ciekawostką są postacie Kopernika i jego gospodyni Anny Szyling, a także globusy stworzone przez Włodzimierza Pankiewicza z użyciem strusich jaj.

Okazuje się, że ciekawe są wielowiekowe związki Złotowa i Krajny z miastem rodzinnym Kopernika – Toruniem. W czasie „potopu” szwedzkiego (XVII w.) Andrzej Karol Grudziński oblegał miasto – twierdzę wraz ze swoim wojskiem. Złotów może pochwalić się ulicą Mikołaja Kopernika. W trakcie ostatniego wielkiego jubileuszu 500-lecia urodzin wielkiego astronoma (1973 r.) w całym kraju odbyło się wiele imprez i uroczystości nawiązujących do tej rocznicy. Nie inaczej było w Złotowie i okolicy. W kinach prezentowano film fabularny E. i Cz. Petelskich KOPERNIK w doskonałej obsadzie aktorskiej, a w szkołach, świetlicach i klubach odbywały się okolicznościowe akademie, wieczornice i spotkania poświęcone wielkiemu Rodakowi. W Złotowie zagościli wtedy aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie – Słupsku prezentując przedstawienie „Rzecz o Koperniku”.   Warto również pamiętać, iż troje honorowych obywateli naszego miasta to absolwenci toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Teresa Jakubowska, prof. Joachim Zdrenka i prof. Andrzej Kowalski).

Jak będzie wyglądał tegoroczny jubileusz 550 rocznicy urodzin wielkiego astronoma okaże się w niedzielę 19 lutego. Na muzealny spacer szlakiem Kopernika – poprzez epoki – zapraszamy do naszej Galerii za winklem.

WIĘCEJ O WYSTAWIE ZNAJDZIESZ TUTAJ

Skip to content