poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

otwarcie wystawy czasowej „Szlakiem Kopernika”

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na otwarcie wystawy czasowej „Szlakiem Kopernika”

19 lutego 2023 r. (niedziela), godz. 15:00

Galeria za Winklem, plac Paderewskiego 13 w Złotowie

Mikołaj Kopernik przyszedł na świat w Toruniu 19 lutego 1473 roku w domu przy ul. Św. Anny (obecnie: ul. Kopernika).

Muzeum Ziemi Złotowskiej z okazji 550 rocznicy urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika zaprasza na otwarcie okazjonalnej wystawy p.t. SZLAKIEM KOPERNIKA.

Okazuje się, że ciekawe są wielowiekowe związki Złotowa i Krajny z miastem rodzinnym Kopernika – Toruniem. W czasie „potopu” szwedzkiego (XVII w.) Andrzej Karol Grudziński oblegał miasto – twierdzę wraz ze swoim wojskiem. Złotów może pochwalić się ulicą Mikołaja Kopernika. W trakcie ostatniego wielkiego jubileuszu 500-lecia urodzin wielkiego astronoma (1973 r.) w całym kraju odbyło się wiele imprez i uroczystości nawiązujących do tej rocznicy. Nie inaczej było w Złotowie i okolicy. W kinach prezentowano film fabularny E. i Cz. Petelskich KOPERNIK w doskonałej obsadzie aktorskiej, a w szkołach, świetlicach i klubach odbywały się okolicznościowe akademie, wieczornice i spotkania poświęcone wielkiemu Rodakowi. W Złotowie zagościli wtedy aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie – Słupsku prezentując przedstawienie „Rzecz o Koperniku”.   Warto również pamiętać, iż troje honorowych obywateli naszego miasta to absolwenci toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Teresa Jakubowska, prof. Joachim Zdrenka i prof. Andrzej Kowalski).

Jak będzie wyglądał tegoroczny jubileusz 550 rocznicy urodzin wielkiego astronoma okaże się w niedzielę 19 lutego. Na muzealny spacer szlakiem Kopernika – poprzez epoki – zapraszamy do naszej Galerii za winklem.

Skip to content