poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Wystawa plenerowa „1922 – 2022. Związek Polaków w Niemczech. Ludzie. Idee. Pamięć”

„1922 – 2022. Związek Polaków w Niemczech. Ludzie. Idee. Pamięć”

otwarcie wystawy plenerowej 28 sierpnia 2022 roku o godz. 13:00 na placu Paderewskiego w Złotowie

28 sierpnia 2022 roku o godz. 13:00 na placu Paderewskiego w Złotowie zostanie udostępniona okolicznościowa wystawa plenerowa, przygotowana przy współudziale naszego złotowskiego muzeum, pt. „1922 – 2022. Związek Polaków w Niemczech. Ludzie. Idee. Pamięć”, która towarzyszy całości międzyregionalnych obchodów 100-lecia Związku. 27 sierpnia 1922 roku powstała niezwykle istotna dla mieszkańców Ziemi Złotowskiej organizacja polonijna, którą przybliżymy wystawą okolicznościową, kartką jubileuszową oraz pamiątkowymi emblematami. Ekspozycja potrwa do połowy września.

„Działalność Związku Polaków w Niemczech od chwili powstania nie była łatwa i członkowie polskiej mniejszości musieli zmagać się w nieprzychylną a często wręcz wrogą postawą władz niemieckich. Pierwsza dekada istnienia polskich organizacji była trudna, ale pełna sukcesów. Lata trzydzieste XX wieku, a zwłaszcza okres po dojściu Hitlera do władzy, stały się czasem bezparodonowej walki z każdym przejawem polskości wśród niemieckich obywateli, okresem zakończonym eksterminacją.

Upamiętniając setną rocznicę powołania Związku Polaków w Niemczech żyjemy już w zupełnie innych czasach. Inne są zagrożenia i inne pragnienia. Polska jest wolnym krajem a Polacy nie są mniejszością tylko obywatelami Europy. Pragnienia Polaków spod znaku Rodła zostały spełnione. Aby ich nie stracić nie musimy dziś dokonywać tak wielkich i odważnych czynów, wystarczy pamiętać aktualne wciąż przesłanie sprzed lat, o które powinniśmy dbać dziś szczególnie. W samym środku pięciu prawd Polaka przywołano zdanie Polak Polakowi bratem.” – cytat z katalogu wystawy.

Skip to content