poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Promocja książki Roberta Kraszczuka „Znaleziska i informacje o zapinkach”

Promocja książki Roberta Kraszczuka

Znaleziska i informacje o zapinkach

7 kwietnia 2022 (czwartek), godz. 17

w Kaplicy Pamięci przy ul. Staszica w Złotowie

 

 

Z dumą prezentujemy bogato ilustrowany katalog, przedstawiający eksponaty archeologiczne z naszego regionu. Muzealne fibule są bohaterkami publikacji autorstwa Roberta Kraszczuka – wałczanina, mistrza stolarskiego, pasjonata historii, prezesa i współzałożyciela grupy rekonstrukcyjnej Bractwa Rycerzy Bezimiennych – Drużyny Wojów Grodu Wałcz, sekretarza Regionalnego Towarzystwa Historycznego Ziemi Wałeckiej, działacza społecznego.

PUBLIKACJA DO NABYCIA TUTAJ

Publikacja to najnowszy zbiór informacji o zapinkach (agrafkach, fibulach), z naszego regionu, do których udało się dotrzeć autorowi publikacji. Agrafka przez wieki służyła ludzkości i była wręcz niezbędnym elementem garderoby, na przestrzeni tysięcy lat jednak zmieniał się jej kształt, wygląd i zdobienia. Zakres obszaru ujętego w publikacji to Ziemia Wałecka z terenami przyległymi m.in. Jastrowie w powiecie złotowskim.

Robert Kraszczuk urodzony w 1970 r., w Wałczu. Od 37 lat pracuje w wyuczonym zawodzie stolarza, jako mistrz stolarski i nauczyciel praktycznej nauki zawodu. Historią zarażony w dzieciństwie, swoją pasję rozwija do dziś. Prezes i współzałożyciel grupy rekonstrukcyjnej Bractwa Rycerzy Bezimiennych – Drużyny Wojów Grodu Wałcz. Sekretarz Regionalnego Towarzystwa Historycznego Ziemi Wałeckiej. Ceniony działacz społeczny wyróżniony za aktywność i twórczość na rzecz Miasta Wałcza oraz Powiatu Wałeckiego.

Nieustannie poszukuje nowych śladów przeszłości zaglądając w każdy zakątek Ziemi Wałeckiej, równocześnie niestrudzenie przeprowadza kwerendy po archiwach, muzeach, instytucjach konserwatorskich, co zaowocowało wieloma znaleziskami i odkryciami.

Dzięki temu poszerza swoją wiedzę o regionie, dzieląc się nią ze społecznością poprzez wydawane publikacje, prelekcje, pokazy i lekcje żywej historii.

Skip to content