Turniej Husarski o Ognistą Kulę Grudzińskiego
Turniej Husarski o Ognistą Kulę Andrzeja Karola Grudzińskiego na Półwyspie Rybackim w Złotowie i Mural A. K. Grudzińskiego przy ul. Kościelnej 12 w Złotowie
W dniach 27-29 maja 2022 r. zapraszamy do Złotowa na niezwykłe wydarzenie historyczne, które pod nazwą Turniej Husarski o Ognistą Kulę Grudzińskiego przygotuje Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego wespół z Muzeum Ziemi Złotowskiej. Turniej rozegra się Półwyspie Zamkowym, gdzie konni husarze zmierzą swoje siły, rywalizując o trofeum – ognistą kulę. Trofeum ma przypominać kule z płomykami, które posadowiono na szczytach złotowskiej fary. Owe kule symbolizują ostrzał zamku złotowskiego w 1657 roku, dokonany przez wojsko szwedzkie w trakcie Potopu. Dodatkową atrakcją będzie odsłonięcie muralu na ścianie budynku przy ul. Kościelnej 12, który będzie zawierał elementy dotyczące osoby Andrzeja Karola Grudzińskiego i husarii.
Atrakcje:
Turniej husarski z odpowiednim komentarzem, prowadzeniem turnieju, sędziowaniem, punktowaniem; turniej poprzedzony krótką musztrą i opowiadaniem o historii husarii.
Obozowisko husarskie – wyposażone w namioty, z możliwością „zwiedzania” przez gości – oglądanie wyposażenia, zbroi, broni itp.
Pokaz husarski – egzercerunki (ćwiczenia), musztra + pokaz władania bronią husarską – kopie, szable, rohatyna
Odsłonięcie muralu A.K. Grudzińskiego
Organizatorzy zaproszą widzów także do stoisk około-rycerskich – gastronomicznych, handlowych i artystycznych!
Emocje rodem z siedemnastowiecznego pola bitewnego – gwarantowane!
Mural powstanie na ścianie budynku znajdującego się przy ul. Kościelnej 12, która łączy się z ul. Grudzińskich, przy której zlokalizowana jest ufundowana przez Grudzińskiego fara złotowska. Mural zostanie wykonany przez wykształconą w kierunku artystycznym osobę z potwierdzonym doświadczeniem w zakresie tworzenia murali – Annę Waluś (magister sztuk pięknych, m.in. absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Palermo, członek zespołu pracującego nad powstaniem filmu „Twój Vincent”, strona internetowa: http://www.aniawalus.com/). Tematem – postacią przewodnią zaplanowanego do powstania muralu jest Andrzej Karol z Grudny Grudziński, herbu Grzymała. Jego postać jawi się na niwie publicznej od 1641 r. Był posłem sejmiku średzkiego na Sejm Koronacyjny 1649 r. W początkowej fazie potopu szwedzkiego, 25 lipca 1655 r. wraz z wojewodą poznańskim, Krzysztofem Opalińskim odstąpił od służby królowi Janowi Kazimierzowi. Mimo zdrady pod Ujściem, Grudziński powrócił do służby Rzeczypospolitej i podjął walkę z najeźdźcą, dowodząc podczas zwycięskiej bitwy pod Lubrzem. W odwecie za te działania Szwedzi spalili będące w jego posiadaniu miasto, zamek oraz kościoły. Po zakończeniu działań wojennych A. K. Grudziński ufundował miastu farę złotowską.
DOKŁADNY PROGRAM TURNIEJU:
Piątek – 27 maja
Zagroda Krajeńska
17.00 – wykłady:
prof. Andrzej Kowalski, p. Jerzy Jelonek
– wystawa wyposażenia husarskiego
Sobota – 28 maja
15.00 – Inauguracja Turnieju – Plac Paderewskiego
– odsłonięcie muralu – ul. Kościelna
16.00 – Pokaz i I cz. Turnieju Husarskiego – Półwysep Rybacki
– Żywa lekcja historii
19.30 – Uroczysta msza św. – kościół pw. WNMP
Niedziela – 29 maja
Półwysep Rybacki
12.00 – Pokaz i II cz. Turnieju Husarskiego
– Żywa lekcja historii
– ogłoszenie wyników turnieju
– ogłoszenie wyników konkursu literackiego „LEGENDA O ŚREDNIOWIECZNYM MIECZU”
15.00 – koncert zespół „Roderyk”
Turniej jest realizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego pod patronatem Burmistrza Miasta Złotowa. Honorowy Patronat przyjął Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Koordynacją turnieju zajmuje się Muzeum Ziemi Złotowskiej.