poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Turniej Husarski o Ognistą Kulę Grudzińskiego

Turniej Husarski o Ognistą Kulę Andrzeja Karola Grudzińskiego na Półwyspie Rybackim w Złotowie i Mural A. K. Grudzińskiego przy ul. Kościelnej 12 w Złotowie

W dniach 27-29 maja 2022 r. zapraszamy do Złotowa na niezwykłe wydarzenie historyczne, które pod nazwą Turniej Husarski o Ognistą Kulę Grudzińskiego przygotuje Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego wespół z Muzeum Ziemi Złotowskiej. Turniej rozegra się Półwyspie Zamkowym, gdzie konni husarze zmierzą swoje siły, rywalizując o trofeum – ognistą kulę. Trofeum ma przypominać kule z płomykami, które posadowiono na szczytach złotowskiej fary. Owe kule symbolizują ostrzał zamku złotowskiego w 1657 roku, dokonany przez wojsko szwedzkie w trakcie Potopu. Dodatkową atrakcją będzie odsłonięcie muralu na ścianie budynku przy ul. Kościelnej 12, który będzie zawierał elementy dotyczące osoby Andrzeja Karola Grudzińskiego i husarii.

Atrakcje:
Turniej husarski z odpowiednim komentarzem, prowadzeniem turnieju, sędziowaniem, punktowaniem; turniej poprzedzony krótką musztrą i opowiadaniem o historii husarii.
Obozowisko husarskie – wyposażone w namioty, z możliwością „zwiedzania” przez gości – oglądanie wyposażenia, zbroi, broni itp.
Pokaz husarski – egzercerunki (ćwiczenia), musztra + pokaz władania bronią husarską – kopie, szable, rohatyna
Odsłonięcie muralu A.K. Grudzińskiego
Organizatorzy zaproszą widzów także do stoisk około-rycerskich – gastronomicznych, handlowych i artystycznych!
Emocje rodem z siedemnastowiecznego pola bitewnego – gwarantowane!

Mural powstanie na ścianie budynku znajdującego się przy ul. Kościelnej 12, która łączy się z ul. Grudzińskich, przy której zlokalizowana jest ufundowana przez Grudzińskiego fara złotowska. Mural zostanie wykonany przez wykształconą w kierunku artystycznym osobę z potwierdzonym doświadczeniem w zakresie tworzenia murali – Annę Waluś (magister sztuk pięknych, m.in. absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Palermo, członek zespołu pracującego nad powstaniem filmu „Twój Vincent”, strona internetowa: http://www.aniawalus.com/). Tematem – postacią przewodnią zaplanowanego do powstania muralu jest Andrzej Karol z Grudny Grudziński, herbu Grzymała. Jego postać jawi się na niwie publicznej od 1641 r. Był posłem sejmiku średzkiego na Sejm Koronacyjny 1649 r. W początkowej fazie potopu szwedzkiego, 25 lipca 1655 r. wraz z wojewodą poznańskim, Krzysztofem Opalińskim odstąpił od służby królowi Janowi Kazimierzowi. Mimo zdrady pod Ujściem, Grudziński powrócił do służby Rzeczypospolitej i podjął walkę z najeźdźcą, dowodząc podczas zwycięskiej bitwy pod Lubrzem. W odwecie za te działania Szwedzi spalili będące w jego posiadaniu miasto, zamek oraz kościoły. Po zakończeniu działań wojennych A. K. Grudziński ufundował miastu farę złotowską.

DOKŁADNY PROGRAM TURNIEJU:

Piątek – 27 maja
Zagroda Krajeńska
17.00 – wykłady:
prof. Andrzej Kowalski, p. Jerzy Jelonek
– wystawa wyposażenia husarskiego

Sobota – 28 maja
15.00 – Inauguracja Turnieju – Plac Paderewskiego
– odsłonięcie muralu – ul. Kościelna
16.00 – Pokaz i I cz. Turnieju Husarskiego – Półwysep Rybacki
– Żywa lekcja historii
19.30 – Uroczysta msza św. – kościół pw. WNMP

Niedziela – 29 maja
Półwysep Rybacki
12.00 – Pokaz i II cz. Turnieju Husarskiego
– Żywa lekcja historii
– ogłoszenie wyników turnieju
– ogłoszenie wyników konkursu literackiego „LEGENDA O ŚREDNIOWIECZNYM MIECZU”
15.00 – koncert zespół „Roderyk”

Turniej jest realizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego pod patronatem Burmistrza Miasta Złotowa. Honorowy Patronat przyjął Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Koordynacją turnieju zajmuje się Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Skip to content