poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

widowisko „Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy”

11 listopada 2021, godz. 16:30

kaplica przy ul. Staszica w Złotowie

wstęp wolny

Temat programu artystycznego, który przygotowali na uroczystość z okazji  Święta Niepodległości uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Złotowie nie jest przypadkowy…

Tutejsi Polacy w 1918 roku krótko cieszyli się wolnością, którą niestety, zabrały im polityczne konszachty wielkich władców Europy okresu międzywojnia… Ziemia Złotowska nie mogła napawać się radością z odzyskania niepodległości przez Ojczyznę, pozostając dłużej w okowach niemieckiego oręża. W sumie aż 173 lata pruski bat strofował Polaków mieszkających na tej ziemi. A jednak, polskie tradycje i zwyczaje, polski język, polska pieśń, polskie organizacje, polskie szkoły, polskie banki, polskie spółdzielnie… polskość tu była, jest, i niech pozostanie już na zawsze. Tu każdy dzień w trudnych czasach międzywojennych był jak wielkie, narodowe powstanie, naznaczony heroiczną walką o tożsamość, nie poddawaniem się represjom i uciskowi.

Tradycyjnie 11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, jako oznakę patriotycznych więzów krwi z całym krajem, z umiłowaną i utęsknioną Ojczyzną, za którą Polacy z Ziemi Złotowskiej niejednokrotnie oddawali największą daninę. A nade wszystko nie dali się, bo jak mawiał żarliwie ks. Domański – Lud Polski się nie da!

 

W świeżo odrestaurowanej kaplicy ewangelickiej w Złotowie młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych przedstawiła program słowno-muzyczny przygotowany na Święto Niepodległości.
Uczniowie wywiązali się ze swego zadania znakomicie, w sposób całkowicie zadowalający ukazując temat swego programu. Nie brakowało też elementu humorystycznego – wywiadów ze szkolną młodzieżą z pytaniem o patriotyzm, które w obowiązującym patosie obchodów Święta Niepodległości sprawiło, że na twarzach widzów pojawił się uśmiech.
Młodym patriotom-artystom podziękowania za występ złożyła dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej Kamila Krzanik-Dworanowska, dziękował także burmistrz Adam Pulit.
Program przygotowali uczniowie ZSE: Klaudia Senska, Lena Czepulonis, Weronika Kutzmann, Patryk Konopiński, Nikodem Matuszyk, Adam Czapla, Agnieszka Fertikowska, Janusz Chodała, Sebastian Teusz, Mateusz Rzepka pod opieką nauczycielek – Anny Dywel i Gabrieli Matczyszyn.
Skip to content