poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Wielki Dzień Pszczół 2024

Wielki Dzień Pszczół
Zagroda Krajeńska w Złotowie
11 sierpnia 2024 (niedziela), godz. 13:00-17:00
wstęp wolny

Już po raz czwarty w sierpniu Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza do Zagrody Krajeńskiej w Złotowie na wydarzenie w ramach Wielkiego Dnia Pszczół! W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, atrakcji nie zabraknie – będzie smacznie, twórczo i edukacyjnie.

godz. 13:00 – otwarcie wystawy Anny Kluzy pt. „Pomiędzy”

Anna Kluza, artystka pochodząca z Nowego Buczka w gminie Lipka, zaprezentuje na wystawie w zagrodowej oborze prace pochodzące z różnych okresów tworzenia i różnorodne pod względem podejmowanej tematyki. Na wystawie pojawią się również klatki malarskie krótkometrażowego filmu „VILAINS” (Złoczyńcy). Premierę będą miały 2-3 prace z najnowszego okresu.

godz. 14:00 – Miód i dziczyzna – pokaz kulinarny Alicji Fruzińskiej

„Staropolska kuchnia myśliwska miodami słodzona” to temat przewodni pokazu kulinarnego Alicji Fruzińskiej, podczas którego do degustacji zaprezentuje pieczone gołąbki z blachy wypełnione dzikim mięsem, zawinięte w liście chmielu kandyzowane miodem z Pasieki Zośki Samośki.

godz. 15:00 – spacer zielarski z Marzeną Taterrą

Zapraszamy na spotkanie z naszą lokalną zielarką Marzeną Taterrą, którą mieliśmy okazję gościć już podczas tegorocznych spacerów zielarskich. Tym razem bohaterami wydarzenia będą rośliny miododajne.

godz. 16:oo – spektakl teatralny „Leśne skrzaty”

Na zakończenie słodkiego wydarzenia w Zagrodzie Krajeńskiej odbędzie się przedstawienie w wykonaniu grupy Małe Formy Teatralne Widowisko.

godz. 13:00-17:00

– spotkania z pszczelarzami i ul pokazowy
Poza przedstawicielami Koła Pszczelarzy w Złotowie będzie w Zagrodzie Koło Pszczelarzy z Łobżenicy, które powstało w 1937 roku. Obecnie zrzesza 25 pszczelarzy, którzy posiadają ponad 720 rodzin pszczelich. Duża ilość łąk i lasów oraz typowo rolniczy charakter Krajny sprawiają, iż są tu wprost wymarzone warunki do rozwoju pszczelarstwa.

– sprzedaż miodu i świeczek woskowych
Miód jest jednym produktem, który się nie psuje – nadawał się do spożycia nawet po tysiącu latach „lekceważenia” w egipskich piramidach. To także naturalny środek konserwujący żywność i dodający jej smaku oraz aromatu. Ale to też środek pielęgnujący ciało, urodę, o czym kobiety wiedzą nie od dziś. Świece woskowe odświeżają i jonizują powietrze. Płonąca świeca jest nie tylko źródłem światła, ale także produktem o cennych właściwościach leczniczych.

– warsztaty dla dzieci z pszczółką Mają
Zajęcia dla dzieci z Mają w Zagrodzie będą zarówno dla młodszych i starszych gości. Dzieci będą mogły wykonać prace manualne pod opieką muzealniczki Kasi. A rodziny i dorośli wraz z Marią Jaszczyk będą próbować tworzyć własną świeczkę. Świece z wosku pszczelego można wykonać na trzy sposoby: metodą zwijania, wyciągania lub wylewania.

– miodowe smaki
Kto miód pije, ten długo żyje – dlatego obiecujemy, że podczas Wielkiego Dnia Pszczół będzie można skosztować słodkich wafli z miodem i miodowej lemoniady! O pyszne smaki zadbają Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Śmiardowo Krajeńskie.

– ścianka fotograficzna
Ludowa legenda mówi, że gdy Pan bóg stworzył pierwszą pszczołę, uśmiechnął się, patrząc na swe brzęczące dzieło. I od tego czasu uśmiech na zawsze ma już towarzyszyć tym pracowitym stworzonkom i być składnikiem tworzonego przez nich miodu. Dlatego uczestnicy wydarzenia będą mogli wcielić się w rolę uśmiechniętej pszczoły za pomocą ścianek fotograficznych.

– materiały edukacyjne
Pszczoły pojawiły się na Ziemi jeszcze przed człowiekiem. Ludzkość natomiast niemal od początku korzysta z dobrodziejstwa tych pracowitych owadów. Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków. Dzięki materiałom przygotowanym w przestrzeni zagrody będzie można dowiedzieć się ile trwa i jak wygląda życie tych pożytecznych owadów i dlaczego są dla nas tak ważne.

– obserwacje przyrody
Czy wiesz ile gatunków roślin znajduje się na terenie naszej Zagrody? Czy wiesz jakie owady odwiedzają nasze kwiaty? Zabawmy się w obserwatorów przyrody podczas promocji „Zielonym szlakiem przez Zagrodę Krajeńską” – wyzwania-łamigłówki polegającego na poznaniu roślin, w tym miododajnych, znajdujących się na terenie skansenu.

– stoisko z rękodziełem

Pani Katarzyna Mikszto działająca pod szyldem ‘Keri” i Magdalena Walkowiak czyli ‘Ze sznurka i papieru’ wystawią tradycyjnie swoje stoisko z wyrobami z wosku, papieru i sznurka. Będą do nabycia również dekoracje do ogrodu, w tym skrzydlate wiatraki. Wszystko stworzone z ogromną pasją w barwach inspirowanych światem pszczół.

Skip to content