poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Wielki Dzień Pszczół w Zagrodzie Krajeńskiej

RELACJA z 2021 TUTAJ

Wielki Dzień Pszczół
Zagroda Krajeńska w Złotowie
7 sierpnia 2022 (niedziela), godz. 13:00-17:00
wstęp wolny

To już powoli tradycja, że w sierpniu Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza do Zagrody Krajeńskiej w Złotowie na wydarzenie w ramach Wielkiego Dnia Pszczół! W tym roku, podobnie jak w poprzednim, atrakcji nie zabraknie – będzie smacznie, twórczo i edukacyjnie.

godz. 13:00 – wyniki konkursu „Róża Złotowa”
48 przepięknych prac od 18 różnych autorów wpłynęło na konkurs „Róża Złotowa” zorganizowany przez Urząd Miejski w Złotowie. Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie, gdyż każdy autor pokazał motyw róży w innym kontekście i ocena było wyjątkowo trudna. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom odbędzie się w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie o godz. 13:00.

godz. 13:00-17:00

– ul pokazowy
Naszym niedzielnym gościem będzie Arkadiusz Michalski z ulem pokazowym z Ekoalm. Ekoalm to działalność oparta na prowadzeniu szkoleń edukacyjnych z zakresu pszczelarstwa i ekologii oraz dystrybucji naturalnych produktów pszczelich pochodzących z własnych pasiek.
– sprzedaż miodu i świeczek woskowych
Miód jest jednym produktem, który się nie psuje – nadawał się do spożycia nawet po tysiącu latach „lekceważenia”  w egipskich piramidach. To także naturalny środek konserwujący żywność i dodający jej smaku oraz aromatu. Ale to też środek pielęgnujący ciało, urodę, o czym kobiety wiedzą nie od dziś. Świece woskowe odświeżają i jonizują powietrze. Płonąca świeca jest nie tylko źródłem światła, ale także produktem o cennych właściwościach leczniczych.
– spotkania z pszczelarzami
W tym roku, poza przedstawicielami Koła Pszczelarzy w Złotowie będzie w Zagrodzie Koło Pszczelarzy z Łobżenicy, które powstało w 1937 roku. Obecnie zrzesza 25 pszczelarzy, którzy posiadają ponad 720 rodzin pszczelich. Duża ilość łąk i lasów oraz typowo rolniczy charakter Krajny sprawiają, iż są tu wprost wymarzone warunki do rozwoju pszczelarstwa.
– warsztaty dla dzieci z pszczółką Mają
Zajęcia dla dzieci z Mają w Zagrodzie będą zarówno dla młodszych i starszych gości. Dzieci będą mogły wykonać prace manualne pod opieką muzealniczki Kasi. A rodziny i dorośli wraz z Marią Jaszczyk będą próbować tworzyć własną świeczkę. Świece z wosku pszczelego można wykonać na trzy sposoby: metodą zwijania, wyciągania lub wylewania.
– promocja książki „Kasia w pasiece”
„Oto Kasia. Kasia kocha przyrodę. Kasię bardzo ciekawi świat, więc zadaje mnóstwo pytań. Kasia z uwagą przygląda się pszczołom, osom, trzmielom, motylom i wielu innym zwierzętom. Wie, że są tak samo ważne jak człowiek i uczy się, jak im nie szkodzić.” O bohaterce książki opowie autorka Marta Konek.
– miodowe smaki
Kto miód pije, ten długo żyje – dlatego obiecujemy, że podczas Wielkiego Dnia Pszczół będzie można skosztować słodkich wafli z miodem i miodowej lemoniady! O pyszne smaki zadbają Panie z KGW Śmiardowo Krajeńskie.
– ścianka fotograficzna
Ludowa legenda mówi, że gdy Pan bóg stworzył pierwszą pszczołę, uśmiechnął się, patrząc na swe brzęczące dzieło. I od tego czasu uśmiech na zawsze ma już towarzyszyć tym pracowitym stworzonkom i być składnikiem tworzonego przez nich miodu. Dlatego uczestnicy wydarzenia będą mogli wcielić się w rolę uśmiechniętej pszczoły za pomocą ścianek fotograficznych.
– materiały edukacyjne
Pszczoły pojawiły się na Ziemi jeszcze przed człowiekiem. Ludzkość natomiast niemal od początku korzysta z dobrodziejstwa tych pracowitych owadów. Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków. Dzięki materiałom przygotowanym w przestrzeni zagrody będzie można dowiedzieć się ile trwa i jak wygląda życie tych pożytecznych owadów i dlaczego są dla nas tak ważne.
– obserwacje przyrody
Czy wiesz ile gatunków roślin znajduje się na terenie naszej Zagrody? Czy wiesz jakie owady odwiedzają nasze kwiaty?
Zabawmy się w obserwatorów przyrody podczas promocji „Zielonym szlakiem przez Zagrodę Krajeńską” – wyzwania-łamigłówki polegającego na poznaniu roślin znajdujących się na terenie skansenu.

godz. 16:oo – spektakl „Księga pszczelej polany”
Wszystkie owady na Leśnej Polanie z utęsknienie czekają, aż otworzy się zielona zaczarowana księga. A wtedy z niej zaczną wyrastać i pokrywać całą polanę kwiaty, zioła i trawy. Lecz tego roku wydarzyło się coś, czego nikt się nie spodziewał: księga zniknęła! Mieszkańcy polany postanawiają odnaleźć zgubę… Na zakończenie słodkiego wydarzenia w Zagrodzie Krajeńskiej odbędzie się przedstawienie w wykonaniu grupy Małe Formy Teatralne Widowisko.

Skip to content