poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Wprowadzenie w Krajeńskie Świętojanki w Zagrodzie Krajeńskiej

Wprowadzenie w Krajeńskie Świętojanki

Zagroda Krajeńska w Złotowie

22 czerwca 2024 – sobota

godz. 15 – otwarcie wystawy czasowej Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej

godz. 15-17 – Spacer z zielarstwem ludowym (Marzena Taterra)

godz. 11-18 – Zielonym szlakiem przez Zagrodę Krajeńską

wstęp wolny

Świętojanki zwane też Nocą Kupały, Kupałą, Kupalnocką lub Sobótką, to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. Obchodzone jest od wieków w najkrótszą noc w roku, czyli potocznie mówiąc: „w wiglię Św. Jana” z 23 na 24 czerwca. To święto ognia, wody, Słońca i Księżyca oraz urodzaju, płodności, radości i miłości.

Aby więc podtrzymać wielowiekową świętojańską tradycję, Muzeum Ziemi Złotowskiej jest partnerem wydarzenia pt. Krajeńskie Świętojanki. W sobotę w Zagrodzie Krajeńskiej przy promenadzie miejskiej w Złotowie odbędzie się Wprowadzenie w Krajeńskie Świętojanki.

O godz. 15 nastąpi otwarcie wystawy czasowej Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej. Ta fascynująca ekspozycja prezentuje zbiór 35 kobiecych strojów tradycyjnych pochodzących z różnych subregionów Wielkopolskich. Wystawa ma na celu podkreślenie bogactwa i różnorodności kultury tradycyjnej, które do końca nie jest znane. Niektóre z nich są zabytkowe, ale znaczną część stanowią stroje zrekonstruowane na przestrzeni lat, w tym ostatnich latach m.in. strój krajeński, wiejski poznański czy raszkowski.

A w godz. 15-17 zapraszamy na spacer z zielarstwem ludowym i naszą lokalną zielarką Marzeną Taterrą. Co się kryje w szuwarach złotowskiej promenady? Na to pytanie odpowiemy podczas drugiego już spaceru zielarskiego w tym roku. Poszukamy ziół, nie tylko świętojańskich i odpowiemy na starą zagadkę- czymże jest kwiat paproci. Będzie pachnąco i bardzo magicznie, serdecznie zapraszamy wszystkich ziołomaniaków.

W godz. 11-18 dla osób lubiących zagadki przygotowaliśmy quiz „Zielonym szlakiem przez Zagrodę Krajeńską”. Rozwiązując zadania znajdzie się odpowiedź na pytanie, dlaczego hortensji nie powinno trzymać się w domu, któremu drzewu przypisywano boskie znaczenie i jakie kwiaty używa się w magii miłosnej. Dla osób, które prawidłowo rozwiążą łamigłówki polegające na poznaniu roślin znajdujących się na terenie skansenu, przewidujemy nagrodę!

Skip to content