Wykład o szkolnictwie rolniczym w powojennym Złotowie
Sobota 1 października 2022
godz. 15.00 Zagroda Krajeńska
Wykład o szkolnictwie rolniczym w powojennym Złotowie
To nie przypadek, że dawny i obecny gospodarz Zagrody Krajeńskiej są związani ze złotowską szkołą rolniczą. Ta placówka edukacyjna z piękną historią będzie też tematem wykładu Jerzego Jelonka, który opowieściami i prezentacją multimedialną, zachęci do wspomnień, szczególnie starszych mieszkańców Złotowa i okolicy. Poprowadzi sentymentalną ścieżką przez powojenne kroki szkolnictwa rolniczego w Złotowie. Przedstawi sylwetkę Tadeusza Szymańskiego (1887 – 1951), wybitnego pedagoga, humanisty, oficera legionów, miłośnika przyrody i kolekcjonera. Pionierskiego organizatora szkolnictwa rolniczego w powojennym Złotowie. Wykład odbędzie się z udziałem gości honorowych, byłych dyrektorów szkoły rolniczej i jej absolwentów. Będzie to okazja do spotkania, wspomnień i na pewno wielu wzruszeń.
Od 1945 r. Tadeusz Szymański przebywa wraz z żoną w Złotowie organizując szkolnictwo rolnicze. Bardzo sprawnie , w trudnych powojennych warunkach adaptuje budynki dla potrzeb szkoły, internatu i stołówki. Zarządza też gospodarstwem szkolnym – dawną „domeną złotowską”. W ciągu zaledwie kilku lat stworzył wzorcową placówkę edukacyjną nie tylko w województwie ale i w Polsce. Złotowski „Rolniczak” szczycił się wyśmienitą kadrą, starannie dobieraną, wysokim poziomem kształcenia i wychowania. Również od podstaw stworzono doskonałą bazę dydaktyczną. Całoroczną edukację wieńczyły wycieczki do wiodących zakładów rolno – przemysłowych zawsze z bogatą ofertą kulturalno–krajoznawczą (muzea, teatr, opera, wystawy…). Prawie zawsze wycieczki starszych klas prowadzone były przez samego dyrektora z zakopiańskim finałem w chacie TEA, która była bazą wypadową w góry, miejscem biesiad i noclegownią.
Umierając zostawił po sobie serdeczny żal wśród swoich znajomych, licznych przyjaciół oraz wychowanków, dla których był prawdziwym ojcem. Wielu z nich przyjechało na pogrzeb. Ten wybitny pedagog i gorący patriota był odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości.
Prezentację i wykład opracowano na podstawie zachowanej w szkole „Księgi pamiątkowej Państwowego Liceum Rolniczego w Złotowie”, wspomnień byłych nauczycieli i absolwentów szkoły z lat 1945–1950, oraz informacji uzyskanych z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.