Złotowski Piknik Historyczny 1663-2023

Złotowski Piknik Historyczny 1663-2023
„Ku lepszej condycyi miasteczka Złotów – Złotów 370 lat temu”
W ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 zorganizujemy w Złotowie imprezę o charakterze historycznym – Złotowski Piknik Historyczny 2023. Złotowski Piknik Historyczny będzie naturalną kontynuacją wydarzenia, które miało miejsce 27-29 maja 2022 roku – Turniej Husarski o Ognistą Kulę Grudzińskiego. Turniej był także sfinansowany ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Złotowa 2022.
Wydarzenie pod nazwą Złotowski Piknik Historyczny 2023 potrwa dwa dni z główną lokalizacją na Półwyspie Rybackim, oraz z wykorzystaniem obiektów należących do miasta i Muzeum Ziemi Złotowskiej. W jego programie jest także utworzenie kolejnego muralu na jednym z budynków Złotowie. Mural będzie nawiązywał tematycznie do historii miasta.
Kanwą wydarzenia będą ważne dokumenty z historii miasta – przywileje wydane przez Andrzeja Karola Grudzińskiego z 27 czerwca 1663 roku (370 lat temu) dla cechu ogólnorzemieślniczego oraz ich potwierdzenie i rozszerzenie dla całego miasta z 20 stycznia 1665 roku (prawo magdeburskie). Grudziński, właściciel Złotowa, chcąc zrehabilitować się za niechlubną zdradę na rzecz Szwedów, postanowił odzyskać dobre imię w oczach swych poddanych. To była niezbędna pomoc i warunek ku odbudowie miasta po szwedzkiej pożodze. A. K. Grudziński budując piękną farę, nadał ówczesnym rzemieślnikom złotowskim nowe, korzystne prawa i przywileje, w tym między innymi prawo do warzenia piwa i palenia wódki, a w 1672 r. przywilej dla szewców. Złotów na mocy przywileju z 1665 roku otrzymał dodatkowo ziemię uprawną. Kupcy uzyskali prawo handlu zbożem, a burmistrz kawał pola bez świadczeń podatkowych, a także jezioro Burmistrzowskie, dotychczas Bilsk nazywane. Dokumenty, które znacznie ułatwiały życie XVII-wiecznych złotowian podpisał Andrzej Karol z Grudny Grudziński, wojewoda poznański, pułkownik Jego Królewskiej Mości, starosta średzki, na Złotowie, Krajence, Łobżenicy, Swarzędzu, Wieleniu, Kórniku, Falmierowie, Radawnicy, Potulicach pan i dziedzic!
Program turnieju:
Dzień pierwszy – odsłonięcie nowego muralu, uroczyste otwarcie pikniku, pokazy rycerskie i husarskie na Półwyspie Rybackim, warsztaty i zajęcia w oparciu o znajomość dawnych rzemiosł;
dzień drugi – cd. pokazów rycerskich i husarskich oraz dawnych warsztatów.
W gronie rekonstruktorów rycerskich przewidujemy Chorągiew Husarską Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Bractwo Rycerzy Bezimiennych z Wałcza i Osadę Krajeńską. Oprócz atrakcji czysto historycznych program pikniku byłby wzbogacony o stoiska gastronomiczne, z zabawkami rycerskimi dla dzieci, atrakcjami dla dzieci. Bractwo Rycerskie z Wałcza oraz Osada Krajeńska poprowadzi edukację, dotyczącą zamierzchłych czasów naszego regionu oraz zawodów wykonywanych przez rzemieślników. W organizację pikniku zamierzamy włączyć ponadto Cech Rzemiosł Różnych w Złotowie, z racji treści przywileju, który był dla ówczesnych cechów korzystny. Z ramienia cechu mile widziane byłyby stoiska rzemieślnicze, prezentujące dorobek złotowskiego cechu przy ul. Cechowej.
Całość organizacji Pikniku jest scedowana na Muzeum Ziemi Złotowskiej, z patronatem Burmistrza Złotowa.