poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Złotowski Piknik Historyczny 1663-2023

Złotowski Piknik Historyczny 1663-2023

Ku lepszej condycyi miasteczka Złotów 360 lat temu

25 i 27-28 maja 2023 r. pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego

w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Złotowa 2023

Muzeum Ziemi Złotowskiej zorganizowało w Złotowie imprezę o charakterze historycznym – Złotowski Piknik Historyczny 2023. Piknik to wydarzenie, które kierowane było w stronę mieszkańców Złotowa i okolic, do pasjonatów historii, miłośników dawnych rzemiosł, sympatyków koni, pasjonatów jeździectwa i dawnej muzyki. To impreza, która była niezwykle przyjazna dla rodzin z dziećmi. Piknik był oparty na kanwie wydarzeń sprzed 360 lat, gdy ówczesny władca Złotowa Andrzej K. Grudziński obdarzył swych poddanych, w tym członków cechów szerokimi przywilejami.

Organizacja Pikniku Historycznego to jak się okazało – jednocześnie świetna promocja miasta i regionu, zachęta dla turystów do odwiedzenia Złotowa i całego powiatu. To była wyśmienita okazja, by zwiększyć zainteresowanie historią Ziemi Złotowskiej, by zaszczepić pasjonackiego bakcyla, by poszerzyć wiedzę lokalnej społeczności o wydarzeniach sprzed setek lat.

Wydarzenie odbyło się 25. i 27-28 maja 2023, w czwartek, sobotę i niedzielę.

W czwartek w Galerii za winklem nastąpiło otwarcie wystawy „Rzemiosło złotowskie”, gdzie z wykładem na temat rzemiosła wystąpił Jerzy Jelonek, z kolei Mariusz Krasowski opowiedział o monetach z czasów Wazów. Wystawa będzie czynna do końca lipca. Główną atrakcją dni weekendu był występ członków Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którzy zaprezentowali pokaz musztry, turniej husarski z komentarzem i opowieścią o historii husarii. W pokazie husarskim wystąpiły egzercerunki (ćwiczenia), musztra plus pokaz władania bronią husarską – kopie, szable, rohatyna. Główne trofeum turnieju ufundowała prezes GS Rolnik, Magdalena Brylańska-Ziomek, wręczając je szefowi husarzy, pułkownikowi Diwanowi Klekisowi.

W sobotę na początku wydarzenia nastąpiło odsłonięcie efektownego muralu na budynku przy ul. Półwiejskiej 1 w Złotowie – z wizerunkiem młodej kobiety, z symbolami regionu i napisem: Złotów – serce historycznej Krajny. Podziękowania za stworzenie muralu otrzymała Anna Waluś oraz nieobecny Mark Maksymovych. Tam burmistrz Złotowa Adam Pulit wręczył tam husarii klucz do miasta. Dopełnieniem sobotniego dnia była msza święta w kościele pw. WNMP z udziałem husarii.

Podczas weekendowego pikniku można było zwiedzić obozowisko husarskie – wyposażone w namioty, z możliwością oglądania wyposażenia, zbroi, broni itp. Jak zwykle niezwykle ciekawe były pokazy członków rycerskiej grupy Arkona. Obok husarzy swoje stoiska prezentowali członkowie Bractwa Rycerzy Bezimiennych – Drużyna Wojów Grodu Wałcz, która odtwarza okres Wczesnego Średniowiecza. Stworzona prze nich osada średniowieczna cieszyła się ogromnym wzięciem. Nowością było duże stoisko z zabawkami rycerskimi z różnych okresów dziejów Polski z Bydgoszczy oraz stoisko z zabawkami rycerskimi z Malborka. Podobnie stoisko Mincerza Fordońskiego, gdzie były wybijane monety z czasów najdawniejszych. Kolejną atrakcją było stoisko kowala – Zenona Polachowskiego, wykuwającego podkówki szczęścia. Gości pikniku zaproszono także do stoiska PPHU Krajna z wyrobami garncarskimi, gdzie można było zapoznać się z glinianymi naczyniami użytkowymi, dekoracjami domu i ogrodu oraz innymi ceramicznymi wyrobami i rękodziełem. Pani Katarzyna Mikszto i Magdalena Walkowiak wyposażyły stoisko z wyrobami z wosku, papieru i sznurka, a popularny Pilot z Oficyny Rymarsko-Kaletniczej z Krajenki obsługiwał stoisko z wyrobami ze skóry. W niedzielę w obsadzie pikniku pojawili się miłośnicy białej broni z Piły. Ofertę historyczną uzupełniła oferta gastronomiczna, w tym stoisko restauracji Pirzok z daniami regionalnymi, stoisko Gminnej Spółdzielni Rolnik ze Złotowa z własnymi wyrobami i napojami, świetnie wyposażony foodtruck Franciszka Tomke z Zakrzewa. W ofercie muzycznej w sobotę z mini recitalem wystąpi Dawid Krzyk, z kolei w niedzielę zaprosiliśmy na koncert zespołu KliMagJa.

W sobotę na Półwysep Rybacki przybyło ok. 300 osób, w niedzielę atrakcje pikniku odwiedziło prawie 1000 osób.

 

Program Złotowskiego Pikniku Historycznego w Złotowie 25. i 27-28 maja 2023

25 maja 2023 r.

Godz. 17.00 Galeria za winklem, otwarcie wystawy „Rzemiosło złotowskie”

Wykład Jerzego Jelonka nt. cechów złotowskich i przywilejów nadanych przez A.K. Grudzińskiego w 1663 i 1665 roku, wykład Mariusza Krasowskiego nt. monet z czasów Wazów w Spichlerzu Złotowskim.

 

27 maja 2023 r.

13.00 ul. Półwiejska 1, odsłonięcie muralu i otwarcie pikniku, wręczenie klucza Chorągwi Husarskiej Woj. Kujawsko-Pomorskiego

Przemarsz na Półwysep Rybacki

Półwysep Rybacki

Stoiska: Bractwo Rycerzy Bezimiennych – Drużyna Wojów Grodu Wałcz, GS Rolnik Złotów  (gastronomia), Restauracja Pirzok (gastronomia), Fr. Tomke (gastronomia), Kowal – p. Polachowski, Zabawki p. Siemiątkowski z Bydgoszczy, Zabawki z Malborka, Mincerz Fordoński, Rzeźbiarz z Piły, Oficyna Rymarsko-Kaletnicza Pilotleather Krajenka, Ceramika PPHU Krajna

13.15

Animator Agencji Widowisk Historycznych ARKONA – zajęcia z dziećmi i dorosłymi

14.00

Pokaz umiejętności husarzy

15.30

Animator Agencji Widowisk Historycznych ARKONA – zajęcia z dziećmi i dorosłymi

16.30

Koncert Dawida Krzyka

18.00 zakończenie I dnia pikniku

18.30 Msza święta w kościele WNMP z udziałem husarii

 

Niedziela, 28 maja 2023 r.

Półwysep Rybacki

Stoiska: Bractwo Rycerzy Bezimiennych – Drużyna Wojów Grodu Wałcz, GS Rolnik Złotów  (gastronomia), Restauracja Pirzok (gastronomia), Fr. Tomke (gastronomia), Zabawki p. Siemiątkowski z Bydgoszczy, Zabawki z Malborka, Oficyna Rymarsko-Kaletnicza Pilotleather Krajenka, Ceramika PPHU Krajna, ‘Keri’ Katarzyna Mikszto i „Ze sznurka i papieru’ Magdalena Walkowiak

13.00

Otwarcie II dnia pikniku

13.10

Animator Agencji Widowisk Historycznych ARKONA – zajęcia z dziećmi i dorosłymi

13.30

Pokaz umiejętności husarskich, turniej i wręczenie trofeum

15.30

Animator Agencji Widowisk Historycznych ARKONA – zajęcia z dziećmi i dorosłymi

16.00

Koncert zespołu KliMagJa

18.00 Zamknięcie pikniku

Honorowy Patronat nad Złotowskim Piknikiem Historycznym objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego! Wydarzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Złotowa 2023.

Skip to content