poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Renata Kopić Sądel „Przygoda z wycinanką”

W piątek 10 marca 2017 odbył się wernisaż wystawy Pani Renaty Kopić Sądel „Przygoda z wycinanką”. Podczas otwarcia zgromadzona publiczność mogła posłuchać radosnych utworów muzycznych wykonanych przez zespół Olibabki z klubu Ziemowit, do którego należy autorka wystawy. Goście chętnie włączali się do śpiewu znanych utworów. Miły nastrój towarzyszył nam przez cały wieczór.

 

W przeszłości sztuka wycinania z papieru była przenoszona z pokolenia na pokolenie. Młode dziewczynki pod okiem matki czy babki wykonywały papierowe ozdoby do dekoracji izby, zwłaszcza w okresie przed świętami, np. Wielkanocy. Uzdolnione wycinankarki wprowadzały mody, zmieniające się ażury, zestawienia barw. Dzisiaj dekoracje te zazwyczaj oglądamy w skansenach, zwłaszcza w rejonie łowickim słynącym z wycinanek. Ale coraz częściej w aranżacjach wnętrzarskich zauważa się powrót do wycinanki w nowoczesnych pomieszczeniach. Nie wykleja się nią ścian czy sufitów jak w przeszłości, ale umieszcza pod taflą szklaną zamiast glazury czy w ramkach w dekoracyjnych kompozycjach. Takie kompozycje znalazły się w naszym muzeum.
Przygoda Renaty Kopić Sądel z wycinanką zaczęła się ponad 40 lat temu. Najstarsza praca, którą prezentujemy pochodzi 1975 roku, najmłodsza z ubiegłego miesiąca. Zgromadzonych w sali wystawowej, prawie 50 prac, doskonale ilustruje główny nurt twórczości Pani Renaty – czarno-białą wycinankę. Renata Kopić Sądel należała do złotowskiego klubu „Pasja”, dzięki czemu brała udział w pokazach, konkursach i wyjazdach artystycznych. Prace trafiły do Francji, Norwegii, Niemiec i oczywiście wędrowały po kraju. Od 2013 roku jest sekretarzem Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO w Pile i pod okiem fachowców rozwija się artystycznie. Zajęła się malarstwem olejnym, nie zaniedbując oryginalnej wycinanki. Do jej wykonania potrzebne są talent, wyobraźnia i cierpliwość. Tych cech Pani Renacie nie brakuje. A wystawa w muzeum, która potrwa do 23 kwietnia 2017, jest na to niezbitym dowodem.

Skip to content