Agata Urbańska-Krasowska – malarstwo i ceramika
otwarcie wystawy 30 września 2016 (piątek), godz. 18
wystawa czynna do grudnia 2016
kurator: Kamila Krzanik-Dworanowska – dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej
Muzeum Ziemi Złotowskiej rozpoczyna nowy sezon wystawienniczy ekspozycją prac Agaty Urbańskiej-Krasowskiej. Artystka obecnie mieszka i tworzy na wsi, 20 km od Złotowa. Jest przykładem wykształconego człowieka, profesjonalnego artysty, który świadomie decyduje się opuścić miasto by żyć w zgodzie z naturą. Inspiracje folklorem od wieków pojawiają się w historii sztuki. Na przykładzie malarstwa i ceramiki, prezentowanych w dolnej sali muzeum, można zobaczyć jak bogactwo i żywość tradycji ludowych wpływa dziś na twórczość młodych artystów.
Agata Urbańska edukacje zaczęła od liceum plastycznego w Bydgoszczy w 1995 r. Swoim dyplomem szkolnym zajęła drugie miejsce na ogólnopolskim przeglądzie dyplomów liceów sztuk plastycznych w BWA w Bydgoszczy. Następnie studiowała na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Sztuk Pięknych – kierunek grafika warsztatowa. W 2005 r. obroniła z wyróżnieniem dyplom z litografii i aneks z malarstwa. W trakcie studiów została wyróżniona nagrodą prof. Ryszarda Krzywki w dyscyplinie grafika. Jej dyplom wziął udział w wystawie najlepszych dyplomów artystycznych w Krakowie. Po obronie została zaproszona do udziału w V Międzynarodowym Triennale Grafiki „Kolor w Grafice” w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Stamtąd wysłano jej prace na wystawę polskiej grafiki w Salonikach w Grecji. Agata Urbańska-Krasowska w trakcie studiów rozpoczęła drugi kierunek – grafika projektowa (dyplom obroniła w 2007 r.). W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe – kierunek: przygotowanie pedagogiczne. Podjęta praca w agencji reklamowej jako grafik komputerowy jej nie satysfakcjonowała. Później odbyła kurs ceramiki artystycznej I i II stopnia w pracowni Pani Ady Wituckiej w Bydgoszczy. Pracowała w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, gdzie prowadziła zajęcia z rysunku i malarstwa. Przez jakiś czas prowadziła też pracownię ceramiki w Środowiskowym Domu Samopomocy w Więcborku.
Agata Urbańska-Krasowska lubi eksperymentować z materiałem i warsztatem artystycznym. Ekspozycję w dolnej sali złotowskiego muzeum tworzą obrazy na płótnie i drewnie oraz prace rzeźbiarskie powstałe z połączenia ceramiki i drewna. Tematem przewodnim jej dzieł jest człowiek. Jak mówi artystka: „Jestem oczarowana ludźmi, ich skrajnym naturalizmem wpisanym w życie. Są to portrety psychologiczne moich sąsiadów. Ludzi żyjących w zgodzie z naturą, z uprawy roli i hodowli zwierząt, na których jeszcze niewielkie piętno odcisnęła era cyfryzacji; dla których wartości związane z rodziną są najważniejsze, a przynależność do danej grupy społecznej i miejsca ogromne.