poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Anna Kluza „Pomiędzy”

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na otwarcie wystawy – Anna Kluza „Pomiędzy”

11 sierpnia 2024 (niedziela), godz. 13:00

Zagroda Krajeńska przy ul. Partyzantów w Złotowie

wystawa czynna do 15 września 2024

czwartek –poniedziałek / godz. 11-18

Anna Kluza, artystka pochodząca z Nowego Buczka w gminie Lipka, zaprezentuje na wystawie w złotowskim muzeum prace pochodzące z różnych okresów tworzenia i różnorodne pod względem podejmowanej tematyki. Premierę będą miały 2-3 prace z najnowszego okresu.

Na wystawie pojawią się również klatki malarskie krótkometrażowego filmu „VILAINS” (Złoczyńcy). Anna Kluza propozycję współpracy przy tym obrazie otrzymała od francuskiej reżyserki Flory Molinie. Producentem jest francuska wytwórnia filmowa Easy Tiger. To około 20-minutowy film, będący połączeniem live action footage z 12-minutową animacją malarską, do której ujęcia w całości malowały Anna Kluza i Flora Molinie. „Vilains” to film o około 11-letnim chłopcu, który wraz z mamą mieszka na farmie i przeżywa bunt okresu dojrzewania. Ujęcia malarskie mają tu specyficzny, nieco oniryczny klimat i ekspresjonistyczną, odważną, wyrazistą kolorystykę. Istotne są emocje i atmosfera, przekazana przez animatorki w swobodnym geście malarskim oraz niedopowiedzianych kształtach sugerujących wyraz twarzy i gesty dłoni.

Anna Kluza,
Absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Okres studiów zakończyła dyplomem z rzeźby w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego oraz aneksem z Rysunku i Małych Form Rzeźbiarskich. Dzięki uzyskaniu stypendium ERASMUS ukończyła semestr letni na Akademii Sztuk Pięknych w Perugii (Włochy). Zajmuję się malarstwem, rzeźbą i animacja malarską.  Te trzy dziedziny w wielu aspektach przenikają się i uzupełniają w jej twórczości, dając artystce dużo radości z tworzenia i możliwości wyrażania tego co dla niej istotne.
W swoich pracach malarskich i rzeźbiarskich stosuje oryginalną technikę z użyciem włókna lnianego, która pozwala moim obrazom „wychodzić” w przestrzeń i zyskiwać trzeci wymiar, a także zaglądać w głąb wyrzeźbionych form. W tej technologii rzeźbiarskiej wykorzystuje barwione włókno lniane, materiał zaczerpnięty z natury.
Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą (Włochy, Niemcy, Korea, Chile).Umiejętności malarskie i rzeźbiarskie łączy tworząc animacje malarskie. Stosuje technikę malarstwa olejnego, gdzie na każdą sekundę filmu składa się od 8 do 24 obrazów namalowanych farbami olejnymi na podobraziu. Od 2014 roku współpracowała z wytwórniami filmowymi m.in z polsko-brytyjską wytwórnią filmową BreakThru Films oraz francuską wytwórnią Easy Tiger. Jako malarz animator i supervisor współtworzyła pierwszą na świecie, pełnometrażową animację malarską, która odniosła światowy sukces zdobywając wiele nagród i nominacje do Oskara „Twój Vincent” (2018). Portret Vincenta van Gogha namalowany przez Annę stał się ikoną produkcji. Do filmu 'Chłopi’, polskiego kandydata do Oskara projektowała klatki kluczowe oraz zrealizowała kilka ambitnych ujęć, które odegrały ważną rolę w filmie. Wspólnie z francuską reżyserką Florą Molinie w technice animacji malarskiej zrealizowały film krótkometrażowy 'Vilains’ (2021). Najbliższa premiera filmu ,nad którym pracowała Anna to 'Powstaniec’ w reżyserii Anny Piasek-Bosackiej (2024).
Realizacje filmowe:
Teledysk „Nad Ranem” Marka Wińskiego reż. Dorota Kobiela i January Misiak, studio BreakThru Films (2014)
„Twój Vincent” reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, studio  BreakThru Films (2017)
Trailer „CHŁOPI” reż. Dorota Kobiela (2019)
„VILAINS” film krótkometrażowy, reż. Flora Molinie i Emma Degoutte (2021)
„CHŁOPI” reż. DK & Hugh Welchman (2023)
„POWSTANIEC” reż. Anna Piasek- Bosacka (2023)
www.anna-kluza.art

Skip to content