poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Kraina w kratkę, czyli pejzaż szachulcowy

4 kwietnia 2016 w Muzeum Ziemi Złotowskiej spotkali się miłośnicy sztuki na wernisażu prac plastycznych (w technice collage) GRETY GRABOWSKIEJ. Wystawa zatytułowana „Kraina w kratkę, czyli pejzaż szachulcowy” wydaje się złotowianom szczególnie bliska, a to ze względu na licznie jeszcze pozostające w krajobrazie Krajny Złotowskiej obiekty szachulcowe (domy, kościoły, budynki gospodarcze). O tym, czym różni się mur pruski od szachulca, pozornie tożsamego, wyjaśnił zebranym inż. Jarosław Bobek. Artystka natomiast opowiedziała o swoich inspiracjach twórczych i przygodach artystycznych; była też usatysfakcjonowana przyjazną atmosferą i pełnym zachwytu odbiorem jej prac przez złotowską publiczność.

Wystawę można oglądać do 18 maja.

 

GRETA GRABOWSKA – ur. w 1965 roku w Koszalinie; absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – ukończyła architekturę wnętrz w pracowni prof. Zbigniewa Parandowskiego. Studia podyplomowe odbyła na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie, w pracowni prof. Jana Rylke. Artystka wypracowała własną technikę tworzenia obrazu – obok barwnej plamy pojawia się linia, zarysowana węglem, suchą pastelą, ołówkiem. Wykorzystuje też papier jako tworzywo. „Papier oczarowuje, zapładnia, porywa do działania. To, co w papierze urzeka, to szorstkość i delikatność zarazem. Papiery są delikatne jak liście, a czasem chropowate jak kora drzew, z których powstały. To fascynujące” – wyznaje Artystka. Tematem prac jest architektura, a właściwie pejzaż architektoniczny wykonany w technice collage. Pejzaż nam, Krajniakom Złotowskim, bardzo bliski, bo… szachulcowy.

Muzeum w Złotowie

Historyczny obiekt muzeum w Złotowie przy ulicy Wojska Polskiego 2a.

Budynek Muzeum Ziemi Złotowskiej to unikalny przykład szkieletowego budownictwa mieszczańskiego XVIII w. na Krajnie, który zachował najwięcej elementów pierwotnego ukształtowania i jest doskonałym przykładem ówczesnej zabudowy miasta.

Dowiedz się.
Skip to content