poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

„Magia Szopki Krakowskiej” – kolekcja rodziny Markowskich z Krakowa

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na wystawę czasową

„Magia Szopki Krakowskiej” – kolekcja rodziny Markowskich z Krakowa

6 grudnia 2022 – 2 lutego 2023

Galeria za winklem – Plac Paderewskiego 13 w Złotowie

Na wystawie „Magia Szopki Krakowskiej” prezentowanych jest kilkanaście szopek ze zbiorów rodziny Markowskich z Krakowa. Szopki krakowskie, będące symbolem tego miasta, są znane na całym świecie. W 2018 roku szopkarstwo krakowskie, jako pierwsze polskie zjawisko, wpisano na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Tradycja budowania szopek krakowskich sięga 1860 roku. Ich wyróżnikiem jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju forma, nawiązująca kształtem do architektury Krakowa. Ich charakterystyczną cechą jest mnogość detali architektonicznych i błyszczących ozdób, stanowiących bajkową wręcz scenerię dla miniaturowych figurek.

Od 1937 roku w Krakowie organizowane są konkursy szopek krakowskich. Od tej pory, z przerwą na lata niemieckiej okupacji, w każdy pierwszy czwartek grudnia szopkarze prezentują swoje dzieła na Rynku Głównym, pod pomnikiem Adama Mickiewicza. W 2022 roku przypada 80. edycja Konkursu Szopek Krakowskich.

„Nasza rodzina rozpoczęła konstruowanie szopek na przełomie lat 60-tych i 70-tych zeszłego wieku. Moi rodzice, zainteresowali szopkami mnie, a ja z kolei przekazałem tę pasję żonie i dzieciom. Wielokrotnie braliśmy udział w konkursach szopek, prezentowaliśmy też  szopki na licznych wystawach w Polsce i za granicą.

Szopki, które mam przyjemność zaprezentować Państwu, dzięki zaproszeniu Muzeum Ziemi Złotowskiej, powstały w ostatnich 20 latach. Część z nich została wykonana przez członków naszej rodziny, pozostałe są dziełem najwybitniejszych mistrzów szopkarskich Krakowa. Większość eksponatów to dzieła nagrodzone na Konkursie Szopek Krakowskich.

Serdecznie zapraszam do obejrzenia ekspozycji i poczucia atmosfery czaru krakowskich szopek.” Marek Markowski

 

ZDJĘCIA Z OTAWRCIA WYSTAWY ZANJDZIESZ TUTAJ

Skip to content