poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Magiczny Lechistan – malarstwo Dariusza Kalety

Muzeum Ziemi Złotowskiej oraz Agencja Zegart zapraszają na wystawę

Magiczny Lechistan – malarstwo Dariusza Kalety

Zagroda Krajeńska w Złotowie

11 maja 2024 (sobota), godz. 17:00

wernisaż – wstęp wolny

wystawa czynna do 16 czerwca 2024

czwartek – poniedziałek, godz. 11-18

bilet 2 zł

Dariusz Kaleta (Dariuss)  –  znakomity współczesny polski malarz, którego twórczość przeważnie sytuowana jest w ramach tzw. realizmu magicznego. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, w Polsce i wielu krajach Europy. Inicjator i kurator przedsięwzięć i projektów, z zakresu sztuk plastycznych. Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu. W swojej twórczości  – charakteryzującej się znakomitym warsztatem malarskim – wielokrotnie odwołuje się m.in. do wielkich polskich twórców: Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego i Józefa Brandta.

Magiczny Lechistan  –  to wystawa składająca się z obrazów, przede wszystkim z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku dzieł z wcześniejszych cykli, m.in. Moja Sarmacja i innych. Niemal wszystkie dzieła wykonane są w konwencji military fantasy. Autor nawiązuje w nich, ikonograficznie i technicznie do tradycji naszego malarstwa historycznego symbolistycznego, twórczo wplatając w to współczesne polskie konotacje militarne, a to wszystko wzbogacając jeszcze odniesieniami mitologicznymi. Trudno byłoby we wspólczesnym polskim malarstwie natrafić na twórcę w sposób tak charakterystyczny korzystającego z historii własnego kraju i nadającego jej – w sztuce –  nowe ideowe i artystyczne wartości. Prezentacja wystawy w Muzeum Ziemi Złotowskiej przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

„Tam hen, gdzie niebo spotyka się z ziemią, za owym magicznym horyzontem, leży mój Magiczny Lechistan. Kraina wojowników i mitologicznych hybryd. Tam szczęk oręża i ryk bestii, krwawą rosą opada na puklerze zbrojnych. Skrzydła husarii orają niebo, a błysk światła, w lunecie snajpera Gromu, pokazuje wykrzywioną twarz orka. Wszystko już było i wszystko wydarzyć się może. Przeszłość i teraźniejszość zlewają się w … TU i TERAZ – na płótnie. Dawni i obecni wojownicy walczą ramię w ramię ze Złem – wypełzającym z ich dusz i mroku podświadomości zbiorowej. Tam, w Magicznym Lechistanie, jest i miejsce dla Ciebie widzu, więc bądź gotów!”

                                                                                                                      Dariusz Kaleta – Dariuss

Skip to content