poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Odjazdowa kolekcja rowerowa Dariusza Górznego

„Odjazdowa kolekcja rowerowa Dariusza Górznego”

wystawa czynna 11.08. – 26.09.2022 Zagroda Krajeńska w Złotowie

Na wystawie – zorganizowanej w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie – prezentujemy rowery i akcesoria rowerowe z I poł. XX wieku z prywatnej kolekcji Dariusza Górznego, miłośnika starych rowerów, który na co dzień mieszka w Jastrowiu, gdzie od 20 lat gromadzi swoją kolekcję.

Dawne rowery mają przewagę nad tymi produkowanymi współcześnie. Przede wszystkim nieporównywalna jakość wykonania i precyzja – skórzane siodełko, zawieszone na trzech sprężynach, bardzo dobrze amortyzowane. Balonowe opony powodowały, że nierówności podczas jazdy były nieodczuwalne, a rower był wygodny nawet na dłuższe wyjazdy. Akcesoria wykonywano z trwałych materiałów, niezwykle dokładnie i skrupulatnie. Wyposażenie roweru posiadało tłoczone znaki firmowe i stylowe dekoracje.

W Zagrodzie Krajeńskiej zaprezentujemy kilkanaście rowerów wyprodukowanych w okresie międzywojennym, choć najstarszy pochodzi jeszcze z XIX wieku. Na ekspozycji zobaczyć można m.in.: stuletni rower na drewnianych kołach czy rower napędzany silnikiem spalinowym. Wystawa prezentuje różne rodzaje lamp (na świeczkę, naftę lub karbid oraz elektryczne zasilane dynamem), dzwonki rowerowe, dekoracyjne zębatki, sakiewki narzędziowe, zestawy naprawcze, tabliczki rejestracyjne, karty rowerowe, szyldy reklamowe…

Ekspozycję uzupełnia kilka pamiątek, które wypożyczyli prywatni kolekcjonerzy: Tadeusz Stecyk, Tadeusz Grzesiak i Krzysztof Adamcewicz. Wystawę wzbogacą także powiększone zdjęcia miłośników rowerów z lat 30. XX wieku ze zbiorów Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie.

RELACJA Z OTWARCIA TUTAJ

MATERIAŁ W TVP od 6:20 min TUTAJ

wydarzenie towarzyszące:

Europejski Dzień bez Samochodu – 22 września 2022 (czwartek)- Zagroda Krajeńska w Złotowie

Skip to content