poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Otwarcie wystawy pokonkursowej

6 grudnia 2016 (wtorek), godz. 17

„Lampion adwentowy z motywem złotowskim”

 

Podczas wernisażu zostały wręczone nagrody autorom wyróżnionych prac.

W klimat świąteczny wprowadził gości minirecital kolęd w wykonaniu Janusza Jędrzejczyka (skrzypce) z córką Amelią (wokal).

Wystawa będzie czynna do 22 stycznia 2017

 

 

W kalendarzu tradycji polskich adwent jest okresem szczególnym i wyjątkowym. Decyduje o tym bogata symbolika. Adwent to czas, w którym dochodzi do krzyżowania się sacrum i profanum. W obecnych czasach dawne bogactwo zwyczajów adwentowych należy już do rzadkości i nieuchronnie odchodzi w przeszłość… W miastach to głównie wieńce adwentowe wieszane w domach i świątyniach oraz czekoladowe kalendarze przeznaczone dla dzieci. Celem wystawy przygotowanej przez Muzeum jest przybliżenie tradycji adwentowych – tak bliskich przecież naszym przodkom.

Symbolem adwentu, który chyba najtrwalej wpisał się w kulturę polską, są roraty – uroczyste msze odprawiane o świcie ku czci Najświętszej Maryi Panny. Trudno wyobrazić sobie adwent bez widoku dzieci idących do kościoła i niosących własnoręcznie wykonane lampiony. Lampion najczęściej ma formę czworoboku, a jego ścianki są ozdobione symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. W jego wnętrzu umieszcza się świecę. Lampion jest symbolem oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

 

Poprzednie przeglądy twórczości i pomysłowości młodych mieszkańców regionu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Konkurs na lampion adwentowy zastąpił konkurs na szopkę krajeńską i witraż krajeński. Mieszkańcy Ziemi Złotowskiej niejednokrotnie udowodnili, że stać ich na kultywowanie zwyczajów. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 87 prac, głównie z przedszkoli i szkół powiatu złotowskiego. W poniedziałek o godz. 13 komisja konkursowa wybrała najlepsze lampiony adwentowe z motywem złotowskim. Wszystkie lampiony wyeksponowano na wystawie świątecznej w muzeum, która została otwarta we wtorek o godz. 17. Podczas wernisażu nagrodziliśmy uczestników konkursu prezentami od sponsorów. W klimat świąteczny wprowadził gości minirecital kolęd w wykonaniu Janusza Jędrzejczyka (skrzypce) z córką Amelią (wokal).

Szczegółowe informacje dostępne są wydarzeniu na www.facebook.com/muzeumzlotow/

Skip to content