poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Publiczne pranie brudów – o higienie dawnej wsi

otwarcie wystawy 13 maja 2023 (sobota), godz. 17:00

wystawa czynna do 24 lipca 2023

W ramach Nocy Muzeów Muzeum Ziemi Złotowskiej zaplanowało otwarcie wystawy w Zagrodzie Krajeńskiej pt. „Publiczne pranie brudów – o higienie dawnej wsi”. Wystawa ma na celu pokazać jak zmieniały się zwyczaje higieniczne na przestrzeni wieków (XIX – XX wiek) za pomocą eksponatów ze zbiorów Muzeum Ziemi Złotowskiej. Pokażemy w jaki sposób i przy użyciu jakich przedmiotów dostarczano wodę do domostwa, robiono pranie i utrzymywano higienę osobistą. Opowiemy również o źródłach zabobonów będących przyczyną braku higieny.

Jest to ucząca lekcja historii na konkretnych przykładach i przedmiotach w praktyce, czyli to co zwiedzających interesuje najbardziej, wejście w interakcję z zabytkiem. Będzie można także doświadczyć uroków prania ręcznego w baliach przy pomocy tary i własnoręcznie sporządzonego ługu, a przy współpracy z Dziennym Domem Opieki Senior–Wigor zaprosimy na warsztaty wyrabiania kul do kąpieli. Oczywiście nie zabraknie stoisk rękodzielników wyrabiających ekologiczne mydła, płyny do kąpieli, czy kosmetyki, aby nasi goście mogli zaopatrzyć się w ich produkty i cieszyć darami natury jeszcze przez długi czas. Wystawa jest także świetnym pretekstem do wskazania dzieciom i młodzieży korzyści z  dbałości o higienę.

Widzimy duże zainteresowanie odwiedzających nasze muzeum właśnie eksponatami dotyczącymi utrzymywania czystości. Ciągle fascynuje podróżny bidet czy majtki z dziurką czego dowodem jest rosnące zainteresowanie filmikiem zamieszczonym na tiktoku przez Wielkopolska Travel nakręconym właśnie w naszym muzeum. Ze względu na niewielki metraż nie jesteśmy w stanie wyeksponować wszystkich zabytkowych przedmiotów stąd pomysł na zorganizowanie wystawy czasowej i udostępnienie kryjących się w zakamarkach magazynu skarbów dla szerszej społeczności.

Skip to content