poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Rocznicowy rok 2010

Jakie rocznice obchodzimy w roku 2010? Nie tylko 600-lecie bitwy pod Grunwaldem, ale i setną rocznicę pierwszego publicznego wykonania „Roty”. To wydarzenie miało miejsce w Krakowie w roku 1910 (w pięćsetną rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego). Ponieważ „Rota” była nieoficjalnym hymnem Polaków mieszkających w Niemczech, jej związki z losami mieszkańców Złotowszczyzny i historią ZPwN są szczególne. Dlatego w wakacyjnym, rocznicowym spotkaniu Złotowskiego Salonu Historycznego uczestniczyły tym razem dzieci i młodzież przebywające na letnim odpoczynku. Nawet najmłodsi nauczyli się śpiewać „Rotę” i rozumieć jej treść, jej związek z historią Ziemi Złotowskiej.

Letnie,żniwne klimaty spotkać możemy też na wystawie zatytułowanej „Chleba naszego powszedniego”. Ekspozycji towarzyszą obrazy genialnego G. Arcimboldo, któy płody ziemi uczynił materiałem do tworzenia arcyciekawych, zaskakujących portretów alegorycznych.

Muzeum w Złotowie

Historyczny obiekt muzeum w Złotowie przy ulicy Wojska Polskiego 2a.

Budynek Muzeum Ziemi Złotowskiej to unikalny przykład szkieletowego budownictwa mieszczańskiego XVIII w. na Krajnie, który zachował najwięcej elementów pierwotnego ukształtowania i jest doskonałym przykładem ówczesnej zabudowy miasta.

Dowiedz się.
Skip to content