poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Świat pszczół w zbiorach Wojciecha Sołtysiaka

Muzeum Ziemi Złotowskiej

zaprasza na wystawę czasową

„Świat pszczół w zbiorach Wojciecha Sołtysiaka”

Zagroda Krajeńska w Złotowie

1 sierpnia – 13 września 2021 (niedziela), godz. 13-17

 

W sierpniu świętujemy Dzień Pszczół. Z okazji jeszcze bardziej doceńmy w Złotowie, jak wielką rolę pełnią w naszym życiu te maleńkie stworzenia. Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków. Zapraszamy na wystawę zorganizowaną z tej okazji.

Ekspozycja prezentuje „Świat pszczół w zbiorach Wojciecha Sołtysiaka”

Wojciech Sołtysiak jest Prezesem Koła Pszczelarzy w Złotowie i kolekcjonerem przedmiotów związanych z pszczelarstwem. Jego zbiór zawiera eksponaty związane z dawnym pszczelarstwem; prezentuje pszczoły w sztuce, literaturze, kroniki Koła Pszczelarzy w Złotowie.

Miód to nie tylko pyszny, ale i wyjątkowo zdrowy smakołyk. Jego prozdrowotne właściwości cenione są od wieków. Słodki nektar zwiększa odporność naszego organizmu, wzmacnia serce, przyspiesza gojenie się ran i koi nerwy. Odpowiedni pojemnik na miód pozwala zachować bogactwo smaku i aromatu cudownego nektaru. W kształcie pszczelego ula, z drewnianym nabierakiem lub wygodnym dozownikiem jest nie tylko bardzo praktycznym naczyniem, ale i ozdobą naszej kuchni. Na wystawie prezentujemy pojemniki w pięknych, oryginalnych kształtach, z motywami pszczółek, kwiatów lub innych symboli. Wykonane z trwałych materiałów, takich jak porcelana, ceramika, szkło. Jest to fragment prywatnej kolekcji kilkudziesięciu naczyń ze zbiorów Wojciecha Sołtysiaka.

Na szczególną uwagę zasługują również wizerunki rzeźbiarskie św. Ambrożego. Przedstawiany jest w ikonografii z pastorałem oraz tzw. kószką, czyli słomianym ulem kopulastym. Przeznaczenie późniejszego biskupa Mediolanu zapowiedziało pewne zdarzenie z jego dzieciństwa. Otóż pewnego dnia rodzice zauważyli, że nad śpiącym w kołysce niemowlęciem pojawił się rój pszczół, które obsiadły usta dziecka, nie robiąc mu jednak najmniejszej krzywdy, za to za to zostawiają na jego ustach miód. Ojciec Ambrożego odczytał to jako znak wielkości i oratorstwa. I rzeczywiście: złotousty biskup Ambroży słynął z porywających kazań.

Skip to content