Szkoła polska na Ziemi Złotowskiej (1929-1939)
wystawa stała Muzeum Ziemi Złotowskiej Spichlerz Złotowski, ul. Spichrzowa 9, III piętro cena biletu – 2 zł zwiedzanie możliwe po wcześniejszym umówieniu terminu pod nr tel. 67 263 28 72 |
Ekspozycja – Szkoła polska na Ziemi Złotowskiej w latach 1929-1939 w Spichlerzu Złotowskim powstała w 2019 roku, w związku obchodem 90. rocznicy powstania szkół polskich na Złotowszczyźnie. Muzeum Ziemi Złotowskiej zrekonstruowało na III piętrze zabytkowego Spichlerza Złotowskiego salę lekcyjną, charakterem oddając klasę z lat międzywojennych XX wieku.
Piętro III, tutaj obecnie mieści się ekspozycja klasy szkolnej 1929-39.
Na Pograniczu było najwięcej, bo aż 27 polskich szkół, co w porównaniu z Warmią, Powiślem i Śląskim było nadzwyczajnym osiągnięciem i świadczyło najdobitniej o wysokiej świadomości narodowej tamtejszej ludności – Henryk Jaroszyk w „Głos Pogranicza i Kaszub”, dziennik ten ukazywał się od stycznia 1933 do 1939 roku, sześć razy w tygodniu! |
Związek Polskich Towarzystw Szkolnych powołany w 1925 roku, na czele z polskim posłem do sejmu pruskiego Janem Baczewskim, toczył polityczną batalię o przyznanie prawa polskim dzieciom mieszkającym w Rzeszy uczenia się w szkołach polskich. Dopiero 31 XII 1928 roku pruska Rada Ministrów ogłosiła „Ordynację szkolną dla szkół mniejszości polskiej w Niemczech”. Od roku 1929 powstają szkoły pod patronatem Polsko-Katolickich Towarzystw Szkolnych. Dalszą naukę można było kontynuować w polskich gimnazjach w Bytomiu i Kwidzynie, uzyskując świadectwo maturalne.
W całych Niemczech w latach 30-tych działało 69 prywatnych polskich szkół powszechnych (z tego ok. 30 na Pograniczu, a w samym tylko powiecie złotowskim aż 24). Do tego Ochronki – przedszkola, świetlice wiejskie, biblioteki, towarzystwa śpiewacze, teatry amatorskie, drużyny harcerskie i zespoły sportowe oraz prasa polonijna. Wszystko to stanowiło ostoję polskości, chroniło i wzmacniało ducha narodowego.
|
Od prawej strony, na ścianie, zdjęcie nauczycielki Marty Przybył z uczniami podczas lekcji rachunków. Wyeksponowano tutaj również zdjęcie Marty Przybył z dziewczętami, podczas zajęć z robótek ręcznych oraz nauczycielkę Marię Kurtzmann wraz z uczniami.
W tle można zauważyć flagę ze znakiem Rodła – symbol Związku Polaków w Niemczech.