Z eksponatów działu sztuki Muzeum Ziemi Złotowskiej na uwagę zasługują prace światowej sławy artystki Teresy Jakubowskiej oraz uznanej artystki Łucji Kocik Warpińskiej prezentowane w galerii kobiecej na I piętrze Muzeum Ziemi Złotowskiej.
Co łączy Teresę Jakubowską ze Złotowem?
Przygnał Ją tu ślepy los. Gdy w 1945 rodzina polskiego oficera Stanisława Zięby została wysiedlona z ukochanego Wilna, Tereska miała 15 lat. Powojenny Złotów kojarzył się Jej z bezmiarem nieszczęścia, ale złotowscy autochtoni okazali serdeczność tułaczom – repatriantom. Pierwsze lata swego pobytu w naszym mieście, powojenną biedę i szkolne przygody, opisała Pani Teresa Jakubowska w pamiętniku, którego fragmenty Muzeum Ziemi Złotowskiej opublikowało w książce „Złotów nasz i wasz”.
Muzeum Ziemi Złotowskiej jest w posiadaniu dwóch dzieł sztuki niezwykłej wartości, a mianowicie dwóch obrazów olejnych Teresy Jakubowskiej, znakomitej graficzki z Warszawy. Są to prace nietypowe, bowiem artystka uprawia prawie wyłącznie drzeworyty i linoryty. Te wyjątki, które znalazły się w złotowskim muzeum, to: „Stragan w Złotowie”, praca dyplomowa artystki z 1953 r. oraz „Polska droga do Europy” (swoista satyra polskiego wiana na europejskie zaślubiny) z 2007 roku.
Teresa Jakubowska, wilnianka z urodzenia (1930), maturę zdaje w Złotowie (1948), dyplom artysty-grafika uzyskuje na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (1953). Ponad 180 indywidualnych wystaw w kraju i za granicą, na wszystkich kontynentach. Złotowianie mieli okazję zapoznać się z grafikami Teresy Jakubowskiej podczas wystawy, jaką zorganizowało muzeum we wrześniu 2006 r. – relacja z wystawy TUTAJ
Artystka, która spędziła w naszym mieście pierwsze powojenne lata, odwiedziła Złotów po ponad 40 latach nieobecności, z zachwytu nad miastem swej młodości powstały dwie złotowskie grafiki popularyzujące nasze miasto, a mianowicie: linoryt „Złotów w samo południe” z 2006 r. i „Złotów” z 2007 r., gdzie bez trudu rozpoznać można wszystkie najważniejsze zabytki naszego grodu. To ostatnie dzieło zobaczyć można nie tylko w złotowskim muzeum, ale też prezentowane jest w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy i w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Dzięki tej grafice Złotów dołączył do elitarnej grupy stolic europejskich i najważniejszych polskich miast „sportretowanych” charakterystycznym dłutem artystki.
Katalog grafik Teresy Jakubowskiej – KUPISZ TUTAJ
Wystawa Teresy Jakubowskiej w Muzeum Karykatury w Warszawie – ZOBACZ TUTAJ
W roku 2021 odbyła się wystawa czasowa ze zbiorów artystki oraz zbiorów własnych w naszym muzeum ZOBACZ TUTAJ