poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

„Muzealnicy na dwie piątki”

 „Muzealnicy na dwie piątki”

wystawa z okazji jubileuszu 55-lecia Muzeum Ziemi Złotowskiej

otwarcie 23 września 2017 (sobota), godz. 15:00

czynna do 12 listopada 2017

siedziba muzeum – ul. Wojska Polskiego 2a w Złotowie

 

„Muzeum Ziemi Złotowskiej obchodzi w 2017 roku  jubileusz 55-lecia. Powstało z inicjatywy kilku osób z szacunku dla przeszłości. Powstało drugi raz. Przecież pierwsze zbiory, w myśl ustawy z 1914 roku, były gromadzone i eksponowane w pięknym, nowym gmachu Starostwa Powiatowego. Ekspozycję nazywano Kreis Museum. Nie było obwarowane przepisami, statutem, ale chroniło przypadkowo odkrywane zabytki. Co istotne – uświadamiało i wychowywało społeczeństwo w ukłonie dla przeszłości w tej lokalnej skali. Pierwszą piątkę stawiam byłemu staroście  – Kurtowi Janssenowi.

Dzisiejsze muzeum zaprasza na wystawę, której otwarcie odbędzie się 23 września. Wystawa przypomni nam okoliczności reaktywowania złotowskiego muzeum, problemy – wciąż aktualne  – związane z powierzchnią ekspozycyjną, przechowywaniem eksponatów – ileż to obiektów służyło jako muzealne magazyny… Pokaże jak wyglądały prace architektoniczne i budowlane przy rekonstruowaniu zabytkowego domu na potrzeby powstającej placówki.  Przypomni nam wreszcie ludzi, którym zawsze zależało na muzeum, wspierali je uśmiechem, czynem lub choćby dobrym słowem. Poświęcali mu swój czas i myśli, w tym pozytywnym znaczeniu. Jeżeli na wystawie zabraknie nazwiska choć jednej z tych osób, będzie dla niej miejsce, aby je dopisać.

Wartość muzealnych zbiorów jest równa tym wartościowym ludziom. Jedno bez drugiego nie zbudowałoby 55–letniego jubileuszu. Drugą piątkę stawiam całemu sztabowi ludzi związanych z muzeum, począwszy od inicjatorów,  poprzez dyrektorów, współpracowników, przyjaciół, sympatyków po najmłodszych odbiorców.” [tekst: Monika Nowicka]

Skip to content