Zapraszamy 28 kwietnia na wystawę fotograficzną do Muzeum Ziemi Złotowskiej. Wystawa obejmie sobą kilkadziesiąt zdjęć, które zrobiono na ulicach tzw. złotowskiego Starego Miasta – zaledwie wczoraj, a więc 20, 30, 40 lat temu.
Ekspozycja nawiązuje do planów rewitalizacyjnych w tej części Złotowa. Jak będzie można zobaczyć na fotogramach z kolekcji Janusza Justyny, w latach 70., 80., 90.-tych ubiegłego stulecia ulice Wojska Polskiego, Dworzaczka, Wawrzyniaka, Obrońców Warszawy, aleja Mickiewicza, Stary Rynek tętniły życiem. Centrum był Plac Paderewskiego, na którym odbywały się najważniejsze imprezy i uroczystości miejskie. Ludzi przyciągał niezwykle popularny Dom Kultury, targowiska, centrum handlowe z dykty, bary, restauracje, sklepy i sklepiki. Tu był dworzec PKSu, gmach sąd, prokuratura… Dziś to puste miejsce, ruch jakby zamarł. Ciężar miasta przesunął się w inną część Złotowa, gdzie indziej szybciej płynie życie.
Zdjęcia zamieszczone na wystawie mają pokazać wzorce do których warto wrócić, by faktycznie ożywić Stare Miasto. Pokazać, też, do czego wracać nie warto…
W mieście nie prowadzi się fachowej dokumentacji zachodzących zmian, a te postępują bardzo szybko. I wcale nie chodzi tu o stulecia, ale krótkie odcinki czasu, pięcio-, dziesięciolecia. Świadczą o tym komentarze, jaki pojawiają się przy publikacji zdjęć na profilu Janusza Justyny na facebooku. Młodsi użytkownicy facebooka nie rozpoznają wielu miejsc, choć ich wygląd zmienił się zupełnie niedawno. Przy okazji odżywają wspomnienia, przypominają się ludzie, znajomi, ulubieni sprzedawcy, taksówkarze, pan z saturatorem, nauczyciele, sportowcy, fryzjerzy, osobliwi złotowianie, których barwnie wspominał w swej książce prof. Andrzej Kokowski. Niejednokrotnie, gdy ktoś chce odtworzyć dawny wygląd danego miejsca, negocjować z konserwatorem zabytków sięga do tej kolekcji…
Zdjęcia pochodzą z różnych źródeł, ale największa ich część to zbiory rodziny państwa Gizeli i Norberta Manske, w mniejszym stopniu zasoby Izby Pamięci w Gifhorn oraz własne poszukiwania autora wystawy, w czym ten nie ustaje…
Janusz Justyna, rocznik 1964, urodzony w Złotowie. Od lat interesuje się historią Złotowa i okolic. Od około 15 lat zajmuje się kolekcjonowaniem starych zdjęć miasta, posiada ich już kilka tysięcy. Aktualnie pracuje w redakcji Tygodnika Nowego, jest także redaktorem naczelnym portalu internetowego pzl24.pl Dwukrotny laureat Nagrody Powiatu Złotowskiego, tegoroczny laureat stypendium Marszałka Wielkopolski.