poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Wystawa obrazów Aleksandra Shaula Rozenfelda

„Jestem ze Złotowa i dobrze mi z tym”

Wystawa obrazów Aleksandra Shaula Rozenfelda

otwarcie wystawy – transmisja on-line na stronie www.facebook.com/muzeumzlotow

wystawa czynna od 4 lutego do 27 marca 2021

4 lutego 2021 roku nastąpiło oficjalne – on-linowe otwarcie wystawy obrazów Aleksandra Shaula Rozenfelda „Jestem ze Złotowa i dobrze mi z tym”. Podczas otwarcia wystawy zagrał i zaśpiewał Dawid Krzyk. Wernisaż odbył się w muzeum bez udziału publiczności. Pracownikom muzeum towarzyszyli tylko artyści i przedstawiciele mediów lokalnych. Jednak otwarcie było transmitowane na żywo i było chętnie wyświetlane przez internautów, można je zobaczyć TUTAJ

Nowy sezon wystawienniczy w Muzeum Ziemi Złotowskiej rozpoczyna bardzo symboliczna wystawa, która nawiązuje do całego tegorocznego cyklu prezentacji artystów związanych z Ziemią Złotowską. Wystawa Aleksandra Rozenfelda, który co prawda urodził się w Izraelu, ale wychował w Złotowie, prezentuje jego niezwykle ciekawe i barwne życie. Wcześniej w 2016 roku w muzeum prezentowane były utwory poetyckie Aleksandra Rozenfelda – TUTAJ. Obecna ekspozycja to kolejna odsłona jego twórczości. Twórczość malarska jest prezentowana w kontekście jego utworów literackich. Zapraszamy do odwiedzin Muzeum Ziemi Złotowskiej, które po okresie kwarantanny społecznej ponownie otwiera swoje drzwi dla publiczności. Dołożyliśmy wszelkich starań, by po ponownym otwarciu umożliwić naszym gościom zwiedzanie bezpieczne i komfortowe poprzez ścisłe zastosowanie zaleceń służb sanitarnych.

 

Aleksander Shaul Rozenfeld urodził się 9 czerwca 1984 roku w Afuli koło Nazaretu w Izraelu, ale wychowywał się w Złotowie. Rok po maturze postanowił wyemigrować do Izraela, aby na własnej skórze przekonać się o świętości tej wyjątkowej Ziemi. Przez ponad dwa lata służył w Siłach Obronnych Izraela. Powrócił z pięcioletniej pielgrzymki i nadal pozostaje pielgrzymem pomimo, że Polska to też jego Ojczyzna. Jest znany w środowisku żydowskim w Warszawie jako autor felietonów w „Słowie żydowskim”. Aleksander Shaul Rozenfeld to barwna postać, o wielu talentach. Swoje artystyczne pasje realizuje pisząc wiersze oraz malując obrazy. Jego płótna określane są jako sztuka łącząca symbolizm z okresu prymitywizmu z jaskrawym i kolorowym pop-artem. Jego prace malarskie powstawały podczas kwarantanny i są wynikiem przemyśleń nad światem i osobistych odczuć w okresie izolacji.

 

Wystawa obrazów Aleksandra Shaula Rozenfelda w Muzeum Ziemi Złotowskiej opowiada o tym, że dobrze jest mieć swoje miejsce w wielkim świecie. Można krążyć, błądzić i nigdy nie znaleźć. Aleksander Shaul Rozenfeld znalazł, Złotów. Na wystawie zobaczyć można obrazy związane z wędrówką i poszukiwaniami swojego miejsca w świecie. Podróżując do Izraela Alek myślał, że wraca do domu, że tam zostanie lepiej zrozumiany, że tam odnajdzie swój spokojny, bezpieczny kąt. Jak bardzo był w błędzie zrozumić można choćby za sprawą obrazu pt.: „Bezdomny” czy „Liban 2006”. Obraz „Dama z królikiem” pokazuje, że szukał w Izraelu miłości, ale trafiał jedynie na rosyjskie Żydówki, które nie znały języka Hebrajskiego, a Alek nie znał rosyjskiego. Czas w Izraelu był wielką nauką, ale i nie lada wyzwaniem. Alek czuł się niczym na tratwie, stąd obraz „Tratwa”. Po powrocie do Polski zamieszkał na rok w Złotowie. Odkrył, że jego najbliżsi, przyjaciele czekali na niego z utęsknieniem. Opowiadając o swoich przeżyciach i traumach najbliższym, spotkał się ze zrozumieniem i miłością. Razem z przyjaciółmi wracał często do lat dzieciństwa, wspominając zabawy i wspólne wyjazdy pod namiot. Tu pojawia się obraz „Calineczka”. Portret rabina Akiby Ben Aisch to z kolei pomysł na uwiecznienie legendarnego mieszkańca Złotowa, któremu udało się ocalić miasto od pożaru. Natomiast doświadczenia życiowe. wyniesione z przebytej drogi, pchnęły artystę do namalowania jeszcze jednego ważnego obrazu pt.: „Nigdy nie pozostajesz sam człowieku!”, który zostanie pokazany po raz pierwszy w ramach wystawy w złotowskim muzeum.

 

 

Skip to content