poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Wystawa konkursowa ,,Z gwiazdą po kolędzie”

Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie, Burmistrz Miasta Złotowa, oraz Sponsorzy zapraszają

na wystawę konkursową „Z gwiazdą po kolędzie”

otwarcie 6 grudnia 2017 r. (środa), o godz. 17:00

w siedzibie Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Wystawa czynna do 2 lutego 2018 r.

 

Do 1-go grudnia 2017 można było składać w złotowskim muzeum prace konkursowe. Zadanie polegało na wykonaniu przestrzennej gwiazdy w sposób trwały osadzonej na drzewcu (kiju), obracającej się, ewentualnie podświetlanej. Do konkursu zgłoszono aż 50 prac! Jak wspaniałe i unikatowe są gwiazdy, można przekonać się już 6 grudnia, podczas otwarcia wystawy konkursowej ,,Z gwiazdą po kolędzie”. Muzeum jako organizator konkursu przyzna swoją nagrodę główną, pozostałe nagrody będą wynikiem plebiscytu osób zwiedzających wystawę.

Wszyscy laureaci wraz z opiekunami zostaną zaproszeni na uroczyste zamknięcie wystawy (finisaż) w dniu 2 lutego 2018 r, gdzie ogłoszone zostaną wyniki plebiscytu. CZYTAJ WIĘCEJ

Informujemy, że gwiazdy wezmą udział w orszaku Trzech Króli w Złotowie.

Serdecznie zapraszamy!

 

Kolędowanie, czyli obchodzenie domów przez kolędników w celu zapewnienia odwiedzanym ludziom szczęścia, to jeden z najdawniejszych obrzędów nie tylko na Krajnie. Ten pradawny zwyczaj był popularny również na Kaszubach i częściowo regionach sąsiednich. 
Obrzędy kolędnicze usytuowały się w czasie tzw. GODOW (okres od Bożego Narodzenia do św. Trzech Króli). Praktyka wodzenia gwiazdy początkowo nawiązywała do pogańskiego zwyczaju nowonarodzenia SŁOŃCA, by ostatecznie w czasach chrześcijańskich związać się z GWIAZDĄ BETLEJEMSKĄ. Często spotykane było kolędowanie z GWIAZDĄ wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną od środka, przymocowaną ruchomo do drzewca. Trzymający ją kolędnik nazywany był gwiazdorem lub gwiaździchem. 

Skip to content